Do Grobów Królewskich w Katedrze na Wawelu zeszła w poniedziałek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. Podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz mówił, że modlimy się, by „na naszej ziemi zapanował Boży pokój, gotowość do przebaczenia i dialogu, gotowość do ustępstw i szukania sprawiedliwych rozwiązań dla nabrzmiałych problemów”.
Były metropolita krakowski poprowadził procesję. Poprzedziła ją msza św., podczas której modlono się za wszystkich, których szczątki spoczywają w podziemiach katedry, w tym także za prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę. Jak zaznaczył kardynał "w tym roku w sposób szczególny polecamy Bożemu miłosierdziu wszystkich zmarłych z powodu utrzymującej się od wielu miesięcy epidemii".
W homilii kardynał przypomniał, że co roku 2 listopada wspominamy trzy msze święte prymicyjne, które ks. Karol Wojtyła odprawił w wawelskiej krypcie św. Leonarda, nazajutrz po święceniach kapłańskich, przyjętych w 1946 roku z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy w kaplicy biskupów krakowskich.
Kard. Dziwisz dodał, że w kończącym się roku św. Jana Pawła II dziękujemy Bogu za dar jego życia, służby i świętości i zwracamy się do niego w tych trudnych czasach w naszej Ojczyźnie. "W czasach zamętu, rozgrzanych emocji, zaciśniętych pięści i agresji. Prosimy go, by na naszej ziemi zapanował Boży pokój, gotowość do przebaczenia i dialogu, gotowość do ustępstw i szukania sprawiedliwych rozwiązań dla nabrzmiałych problemów" – powiedział kard. Dziwisz. "Prośmy o ustanie epidemii, dewastującej życie naszych rodzin i środowisk. Prośmy za wszystkich chorych i spieszących im z pomocą. Módlmy się za zmarłych, aby Bóg otworzył im bramy swego domu w niebie" - dodał.
Podczas procesji wierni modlili się za zmarłych przy pięciu stacjach przy: konfesji św. Stanisława, ołtarzu Czarnego Krzyża, gdzie spoczywają szczątki św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej, Kaplicy Świętokrzyskiej oraz w krypcie św. Leonarda. "W katedrze tradycyjnie w Dzień Zaduszny modlimy się za władców, bohaterów narodowych, biskupów i kapłanów, za zmarłych z naszych rodzin. Ogarniamy naszą modlitwą nie tylko tych, którzy spoczywają tutaj, ale także poza granicami Wzgórza Wawelskiego" – powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.
Swoje modlitwy zgromadzeni zanosili także za ofiary totalitaryzmów, zmarłych w wypadkach drogowych, katastrofach lotniczych i zamachach terrorystycznych. Na Wawelu spoczywają prawie wszyscy polscy władcy i ich rodziny oraz wybitni Polacy, m.in. marszałek Józef Piłsudski i gen. Władysław Sikorski. W kryptach złożono także szczątki Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Tadeusza Kościuszki oraz ziemię z mogiły Cypriana Kamila Norwida.
Ze względu na obostrzenia sanitarne w nabożeństwach w katedrze może uczestniczyć 200 osób.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ mhr/