Sylwetki 88 związanych z Częstochową młodych twórców, sportowców, społeczników, animatorów kultury czy przedsiębiorców poznali w minionym roku mieszkańcy tego ok. 220-tysięcznego miasta w ramach projektu "Twarze przyszłości" – jednej z inicjatyw upamiętniających 800-lecie miasta.
"Poznaliśmy nieco bliżej 88 młodych osób, które z racji swoich osiągnięć już mogą uchodzić za ambasadorów Częstochowy, a z pewnością jeszcze usłyszymy o nich wiele dobrego" – przekonują przedstawiciele urzędu miasta, którzy w środę podsumowali realizowane przez cały rok przedsięwzięcie.
Pomysłodawcy projektu podkreślają, że nie był on plebiscytem popularności, rankingiem lokalnych liderów czy jakąkolwiek formą rywalizacji, lecz kampanią społeczną prezentującą na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w lokalnej prasie wartościowych, ciekawych i godnych uwagi ludzi w wieku od 20 do 40 lat, związanych z Częstochową.
Większość kandydatów do "Twarzy przyszłości" wyłoniła powołana przez władze miasta kapituła, niektórych zaś wybrano spośród osób zgłoszonych przez mieszkańców miasta. Na tę nietypową miejską galerię złożyły się sylwetki osób, które swoją działalnością znacząco wpływają na oblicze Częstochowy. Były to osoby urodzone w tym mieście i związane z nim z wyboru.
W ramach kampanii co miesiąc na stronie internetowej www.twarze.czestochowa.pl prezentowano kolejnych osiem sylwetek. Liczba 88 – bo tyle postaci znalazło się w internetowej galerii – miała symbolicznie przypominać o jubileuszu ośmiu stuleci, które upłynęły od pierwszej pisanej wzmianki o Częstochowie. Miasto wymieniono w 1220 r. w dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża.
Wśród wyróżnionych była m.in. pierwsza mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej Patrycja Pacak, raper Sarius, cliff diver Kris Kolanus, modelka Anja Rubik, mistrzyni świata w football freestyle Kalina Matysiak, muzyk Mikołaj Kubicki, trener tenisowy Dawid Celt, model Jakob Kosel, standuperka Olka Szczęśniak, fotograf Piotr Deska, konstruktor łazika marsjańskiego Piotr Ptak, architektka i badaczka Katarzyna Przybyła czy muzycy Maks Mucha i Marek Pospieszalski.
Galerię "Twarzy przyszłości" zapełniły też postacie znane lokalnie – artyści, społecznicy, sportowcy, dziennikarze i przedsiębiorcy.
Oprócz strony internetowej, projekt miał też profile na Facebooku i Instagramie. Miasto prowadziło w mediach społecznościowych kampanię pomagającą w prezentacji uczestniczek i uczestników projektu. Gościli oni również na łamach miejskiego miesięcznika CGK, w jego wersji papierowej i elektronicznej.(PAP)
Autor: Marek Błoński
mab/ joz/