Ponad 50 wydarzeń, 10 dni, kilkanaście lokalizacji – to tylko kilka najważniejszych określeń wyróżniających tegoroczne Dni Bielska-Białej. Przypieczętują one świętowanie przypadającego w br. 70-lecia połączenia Bielska i Białej – podał w piątek bielski magistrat.
„Po roku przerwy spowodowanej pandemią wracają Dni Bielska-Białej. Rozpoczną się 27 sierpnia i potrwają do 5 września. Odbywają się w 70-lecie połączenia Bielska i Białej Krakowskiej w jedno miasto” – poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego magistratu.
Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podkreślił, że program „to nie tylko rozrywka kulturalna czy sportowa, ale też zwrócenie uwagi na to, że bielszczanie są wspólnotą. „Mamy bardzo ciekawą, skomplikowaną czasami historię, jesteśmy różnorodni w swoich poglądach, wyznaniach, patrzeniu na świat, szanujemy się nawzajem i tworzymy wspaniałą grupę mieszkańców, która nie tylko pracuje na rzecz tego miasta, ale też ma wrażliwość kulturalną, rozmawia ze sobą, lubi ze sobą przebywać i po prostu żyć pełnią życia” – powiedział.
Wiceprezydent Adam Ruśniak wskazał, że organizatorzy chcieli, by imprezy dotyczyły jak najszerszej grupy mieszkańców. "Zależało nam, żebyśmy różne formy artystyczne uwypuklili, abyśmy różne miejsca mieszkańcom pokazali, abyśmy starali się dopasować repertuar do różnych grup wiekowych. I tak wymyśliliśmy te dni, aby szły szlakiem historycznym – dlatego zaczynamy od średniowiecza, poprzez przemysłowy rozkwit naszego miasta, koncentrując się na roku 1951, aż po czasy teraźniejsze i przyszłość” – wyjaśnił.
Emilia Klejmont podała, że otwarcie Dni Bielska-Białej zaplanowano na 27 sierpnia. Świętowanie zacznie odsłonięcie wielkoformatowego muralu autorstwa Wojciecha Kołacza tuż obok Ratusza. „Mural odnosi się do miejskiej symboliki – przedstawia spersonifikowaną rzekę Białą, która obejmuje dwie postaci symbolizujące Bielsko i Białą. Towarzyszą im elementy z heraldyki obu miast – lilie i róże" - podała. Później na scenie zostaną wręczone nagrody "BBohaterkom i BBohaterom", czyli osobom, które w czasie pandemii bezinteresownie niosły pomoc mieszkańcom. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Lady Pank. Późnym wieczorem odbędzie się Industrial Area Party. Wystąpią m.in. bielscy jazzmani oraz Waglewski, Fisz i Emade.
W pierwszym dniu świętowania rozpocznie się na placu Wojska Polskiego trzydniowy Jarmark w Białej. Na moście łączącym Bielsko z Białą stanie okolicznościowa wystawa zbiorów bielskiego historyka Jacka Kachela pod nazwą „Był rok 1951”.
29 sierpnia w Starym Bielsku odbędzie się piknik historyczny „Tu wszystko się zaczęło” z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz muzyką dawną i etniczną. 3 września na placu Bolesława Chrobrego zaplanowano prapremierę spektaklu plenerowego „Czasowątki” w wykonaniu aktorów Teatru Lalek Banialuka. Widowisko odnosi się do początków obu miast i ich rozwoju, a potem połączenia, współczesności i przyszłości. Z kolei na placu przy Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się „Połączenie” - video mapping architektury i koncert Pawła Szamburskiego. Wydarzenie w sposób artystyczny odniesie się do kontekstu połączenia miast, kultur, tradycji i różnych, czasami skrajnie odmiennych idei.
5 września na placu Żwirki i Wigury odbędzie się piknik dla najmłodszych „ZaBBawy z tradycją”. Będą mogli malować duże makiety fabryk, zamku czy fiacików 126p oraz poznawać gry i zabawy swoich dziadków.
Atrakcją dla całych rodzin będzie m.in. tworzenie instalacji artystycznej „Więzi kultury, wielkoformatowej mandali Bielsko-Biała wczoraj – dziś – jutro”. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert piosenek z lat 50. i 60. XX w.
Na wieczór 5 września zaplanowano koncert piosenek Marii Koterbskiej, a po nim iluminacje na murach zamku z muzyką zespołu The ThreeX.
„Chcemy pokazać naszą młodzież, naszych twórców, naszych artystów – dlatego wydarzeń będzie około 50. Będą koncerty muzyczne i spektakle, formy łączone, coś dla młodzieży i rytmy nawet dyskotekowe – tak, aby każdy, niezależnie od swoich gustów, znalazł coś dla siebie. Cały program powstał w konsultacji z mieszkańcami, z uczestnikami życia kulturalnego w mieście – powiedział prezydent Klimaszewski.
Klejmont powiedziała również, że Dniom Bielska-Białej towarzyszył będzie aspekt zdrowotny. Jeden z dni poświęcony będzie osobom starszym i niepełnosprawnym. 1 września w Bielskim Centrum Kultury znajdą one potrzebne dla siebie informacje – o ulgach, programach i możliwości wsparcia. 28 sierpnia na parkingu obok Ratusza stanie krwiobus z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Dzień wcześniej, podczas jarmarku w Białej, można się będzie zaszczepić przeciw Covid-19.
W przeszłości Bielsko, leżące na Śląsku Cieszyńskim, oraz Biała Krakowska w Małopolsce, tworzyły odrębne organizmy miejskie. Dwa miasta połączyły się w 1951 r. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/