Ratowanie Żydów przez polskie duchowieństwo podczas Holokaustu będzie tematem czwartkowej konferencji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana także pierwsza anglojęzyczna monografia poświęcona temu zagadnieniu. Jej autorem jest mec. Ryszard Tyndorf.
W przesłanym komunikacie uczelnia poinformowała o zaplanowanej na czwartek konferencji naukowej pn. "Ratowanie skazanych na nieistnienie. Pomoc udzielana Żydom przez księży i siostry zakonne w czasie Holokaustu na okupowanych ziemiach polskich".
Podczas spotkania głos zabiorą m.in. prof. Limore Yagil z Institute of Holocaust z Bar-Ilan University w Izraelu, a także dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, który przybliży stan badań nad ratowaniem Żydów w Polsce. Z kolei o materiałach archiwalnych na ten temat, które zgromadzono w Generalnym Gubernatorstwie, opowie dr hab. Sebastian Piątkowski z Archiwum Państwowego w Radomiu.
"Pomocy Żydom w okresie Holokaustu udzieliło prawie 100 zakonów w ponad 500 placówkach oraz ponad 700 księży diecezjalnych w co najmniej 580 miejscowościach na terenie okupowanej Polski – wynika z badań, które zostaną przedstawione na KUL, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką" – poinformowała Monika Stojowska, zastępca rzecznika prasowego KUL.
Dodała, że Wydawnictwo KUL opublikowało dwutomową monografię "Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy" ("Ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej przez polskie duchowieństwo katolickie"). Autorem książki jest mec. Ryszard Tyndorf, który na stałe mieszka w Kanadzie i od wielu lat zajmuje się kwestiami dotyczącymi postaw ludzi Kościoła katolickiego wobec Żydów.
Tę pierwszą anglojęzyczną monografię przedstawi podczas konferencji prof. Wacław Wierzbieniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Historyk ten specjalizuje się m.in. w dziejach i kulturze Żydów w XIX i XX wieku w Polsce, historii Kościoła katolickiego w XX wieku oraz w tematyce dobroczynności i filantropii w życiu społecznym. Gościem specjalnym wydarzenia będzie również autor książki mec. Ryszard Tyndorf.
Konferencja organizowana przez Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela rozpocznie się w czwartek o godz. 11 w auli CTW-114 przy al. Racławickich w Lublinie.
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką obchodzony jest 24 marca, w rocznicę śmierci rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez niemieckich żandarmów za ukrywanie Żydów.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ mir/