Słynny malarz Rembrandt van Rijn stosował specjalną technologię, aby chronić swoje najsłynniejsze dzieło „Straż Nocna” (1642) przed wilgocią, wynika z najnowszych badań naukowców z Rijskmuseum w Amsterdamie.
Odkrycia dokonano, dzięki badaniu obrazu specjalną techniką 3D. Ustalono, iż niderlandzki malarz użył oleju zawierającego ołów, który nałożono na płótno pod warstwę bazową. W ten sposób Rembrandt chciał zwiększyć trwałość swojego arcydzieła.
Naukowcy opublikowali wyniki swoich badań w najnowszym wydaniu magazynu naukowego „Science Advances”. Wskazują oni, iż zastosowana przez niderlandzkiego mistrza technika była już opisywana w XVIII wieku, jednak nigdy nie odnaleziono jej śladów na obrazach Rembrandta ani mu współczesnych.
Zdaniem badaczy, odkrycie po raz kolejny podkreśla innowacyjny sposób pracy Rembrandta. Syn młynarza z Lejdy, który wywołał furorę w stolicy Holandii jako portrecista i malarz historyczny, nie stronił od eksperymentowania z nowymi technikami.
Licząca prawie 400 lat „Straż Nocna” jest jednym z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie. Jest dostępna dla publiczności w Rijksmuseum w stolicy Holandii. Od 2019 r. obraz jest przedmiotem szeroko zakrojonych badań i renowacji. Z tego powodu znajduje się w specjalnie zaprojektowanej szklanej sali.
Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)
apa/ pat/