Królewska Sala Uczt, Gabinet o Trzech Oknach, Pokój Cichy i budynek Pompowni Muzeum Pałacu w Wilanowie zostaną odrestaurowane w ramach prac rewitalizacyjnych prowadzonych w dawnej rezydencji królewskiej. Działania dofinansowano ze środków unijnych.
O szczegółach projektu pt. "Rewitalizacja i digitalizacja jedynej w Polsce barokowej rezydencji królewskiej w Wilanowie" przedstawiciele Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie opowiedzieli na środowej konferencji prasowej.
Jak zaznaczył dyrektor Muzeum Paweł Jaskanis, to już kolejny projekt konserwatorski przeprowadzony z wykorzystaniem środków unijnych. "Dzięki temu wsparciu możliwe jest realizowanie naszego programu misyjnego i edukacyjnego, wpływa ono również na zwiększenie liczby zwiedzających oraz zainteresowanie muzeum" - powiedział Jaskanis.
Umowa na realizację tego projektu została podpisana w październiku zeszłego roku. Przed właściwymi pracami wnętrza i muzealia zostały odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniem, część elementów np. zdemontowano. "Celem prac jest przede wszystkim upiększenie, dlatego działaniom konserwatorskim są poddawane przede wszystkim pałacowe wnętrza i budynek Pompowni" - opowiadał kierownik muzealnego działu inwestycji Maciej Bałaż.
Pompownia to stylizowany na średniowieczny zameczek pawilon parkowy zbudowany w XIX w. do zasilania fontann. W ramach projektu wyremontowane mają zostać również dachy nad południowym skrzydłem pałacu oraz budynkiem Kordegardy.
"Jeżeli chodzi o wnętrza, wchodzimy z pracami do tych najcenniejszych, najstarszych części pałacu, czyli Sali Uczt, Gabinetu o Trzech Oknach i Pokoju Cichego. W tym ostatnim odbywały się dawniej tajne narady, prawdopodobnie także przed kampanią wiedeńską. Wiele informacji o Pałacu, także naukowych będzie również dostępnych w internecie, w tym część zdigitalizowanych muzealiów i wnętrz" - relacjonował Bałaż.
W ramach projektu planowane jest także dostosowanie oferty muzealnej dla niepełnosprawnych m.in. poprzez stworzenie specjalnych aplikacji dla osób z niepełnosprawnością wzroku - niewidzących i niedowidzących. "Dzięki nim będą mogli wirtualnie zwiedzać Pałac w Wilanowie. Planujemy też specjalne aplikacje na smartfony umożliwiające zwiedzanie parku" - dodał muzealnik.
Jak mówił, zamknięcie prac planowane jest do końca sierpnia, we wrześniu projekt ma zostać rozliczony. "Efekty zakończonych prac zwiedzający będą mogli podziwiać po wakacjach" - zapowiedział Bałaż.
Obecna na konferencji podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Monika Smoleń podkreśliła, że projekt to już szósta transza prac w Wilanowie realizowanych ze środków europejskich. "Tym razem opiewa na kwotę prawie 20 mln zł. W sumie od 2005 r. z funduszy tych Wilanów otrzymał prawie 80 mln zł. To duża kwota i z różnych źródeł, bo zarówno Unii Europejskiej, jak i Mechanizmów Finansowych Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki tym kolejnym etapom i różnym możliwościom, jakie te środki dają możemy dziś oglądać Wilanów po wielu pracach, a kolejne nadal trwają" - mówiła Smoleń.
W jej ocenie warto mówić o tym, jak wiele inwestycji kulturalnych udaje się realizować dzięki środkom unijnym. "To prawdziwy boom inwestycyjny. W latach 2007-2013 z funduszy unijnych tylko na kulturę i ochronę dziedzictwa przeznaczyliśmy ponad 1,3 mld euro, to pokazuje jaka jest skala inwestycji, a także potrzeb oczywiście" - podsumowała podsekretarz stanu. (PAP)
akn/ agz/