14. edycja konkursu na Wieczernikową Choinkę rozpoczęła się we wtorek na Jasnej Górze. 40 zapewnionych przez leśników drzewek, ustawionych w namiocie przed tzw. wieczernikiem w sanktuarium, zostało tego dnia ozdobionych przygotowanymi przez uczniów ozdobami.
W okresie świątecznym będzie można głosować na najpiękniej przystrojoną choinkę – osobiście na Jasnej Górze i na stronie Radia Jasna Góra.
Jak przypomnieli we wtorek organizatorzy, głównym celem konkursu jest pielęgnowanie polskich tradycji obchodów Bożego Narodzenia, przypomnienie o znaczeniu i symbolice choinkowych ozdób oraz inspiracja do własnoręcznego wykonywania świątecznych dekoracji.
Szefowa biura prasowego Jasnej Góry Izabela Tyras poinformowała, że w konkursie bierze udział 40 szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych, bo tylko tyle drzewek mieści się w namiocie przy jasnogórskim Wieczerniku. Zainteresowanie od lat jest duże, w tym roku wystarczyło niespełna półtora dnia, aby lista 40 miejsc została zapełniona.
"Więc w jakimś sensie ten konkurs jest elitarny. Gratuluję, że udało wam się zakwalifikować" – powiedziała do uczestników Tyras wskazując też, że w tym roku nie zaproponowano konkretnego tematu konkursu. "Tym bardziej jesteśmy ciekawi, jakie ozdoby przygotowaliście, z czego są one wykonane, jakie tematy będą dominować" – zadeklarowała.
"Czy się przeorem, czy się jest kustoszem, czy się jest dzieckiem mającym pięć lat czy siedem lat – wszyscy czekamy chyba tak samo intensywnie na święta Bożego Narodzenia, bo to są najpiękniejsze święta w naszym kalendarzu" – podkreślił przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski.
"Zawsze wracamy pamięcią do tych świąt najpiękniejszych, które przeżywaliśmy, ale uważamy, że następne będą jeszcze lepsze, bo myślę, że to, co najpiękniejsze, jest ciągle przed nami" – podkreślił o. Pacholski.
"W Polsce mamy ogrom tradycji, które pielęgnujemy i które są związane z Bożym Narodzeniem. To też oczywiście strojenie choinek i najlepiej, żebyśmy je stroili własnoręcznie wykonanymi ozdobami, bo pójście do sklepu i kupienie bombek to najłatwiejsza sprawa. Oczywiście, też z tego korzystamy, ale jesteśmy ciekawi, jakie ozdoby wy wykonaliście – i będziemy głosowali na najpiękniejsze choinki z najpiękniejszymi ozdobami" – dodał przeor.
"Tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia jest bardzo dużo, ale to świadczy o tym, że uwielbiamy te święta, że je kochamy, że rzeczywiście czekamy na Dziecię Jezus, które nam przynosi Maryja i które przychodzi, żeby nam błogosławić, żebyśmy zobaczyli, że Pan Bóg stał się człowiekiem, aby nasze życie było szczęśliwe, abyśmy - mimo codziennych trudności, zmagań - nie tracili ducha, radości, nadziei, że to wszystko pokonamy" – zaakcentował o. Pacholski.
Adam Chudzik, nadleśniczy z Koszęcina, skąd rokrocznie pochodzą drzewka na konkurs podkreślił, że to radość dla leśników widzieć, z jakim zaangażowaniem przystrajane są konkursowe choinki, a także z jakimi uśmiechami oglądają je później pielgrzymi. Alicja Janowska z częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach życzyła zgromadzonym znalezienia jak najwięcej czasu w święta dla wszystkich bliskich, rodzin i przyjaciół.
Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zaprosił wszystkich, aby po świątecznym śniadaniu i mszy św. udać się na Jasną Górę, by nacieszyć się choinkami i ich ozdobami, a także jasnogórskimi szopkami – "aby łatwiej było nam przyswoić tę piękną prawdę, że Bóg staje się człowiekiem: staje pośród nas".
W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, na Jasnej Górze tradycyjna "betlejemka" znalazła miejsce przed wejściem do jasnogórskiej bazyliki. Po prawej stronie wieczernika, wzdłuż murów, rozmieszczona jest szopka ruchoma, w której odwzorowane jest Betlejem. Nowa stajenka pojawi się też w bazylice.
W czasie Bożego Narodzenia w wieczerniku można będzie wybierać najładniej przystrojoną choinkę - urny na głosy ustawione będą przy drzewkach od 25 do 30 grudnia br. (na miejscu będzie można oddać trzy głosy). Odbędzie się też głosowanie online za pośrednictwem strony Radia Jasna Góra – także internauci będą wybierali najładniejszą choinkę od 25 grudnia do 3 stycznia 2022r.(PAP)
Autor: Mateusz Babak
mtb/ mir/