Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej, kierunki duszpasterstwa po pandemii i przygotowanie do wizyty „ad limina Apostolorum” to główne tematy 389. Zebrania Plenarnego KEP, które rozpoczęło się w Kalwarii Zebrzydowskiej - poinformował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
Jak zaznaczył podczas piątkowej konferencji prasowej ks. Gęsiak jednym z głównych tematów, którym zajmą się księża biskupi będzie informacja ks. kard. Kazimierza Nycza na temat przygotowań do beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.
"Jak wszyscy wiemy, jest ona zaplanowana na 12 września. To możemy powiedzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jeżeli nic się nie wydarzy, a zwłaszcza jeżeli pandemia pozwoli, to ta już raz odwołana (...) beatyfikacja dojdzie do skutku" - zastrzegł rzecznik KEP.
Dodał, że od kilkunastu miesięcy biskupi pracują nad dokumentem "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia" mówiącym o kryteriach formacji duchowieństwa w Polsce, który został już zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. "Spodziewamy się, że dzisiaj księża biskupi będą dyskutować i być może podejmą decyzję na temat formy i czasu wprowadzenia tego dokumentu. On na razie został wprowadzony +ad experimentum+, czyli na okres próbny 5 lat" - wyjaśnił ks. Gęsiak.
Według rzecznika Episkopatu, podczas zebrania plenarnego biskupi będą rozmawiać o problemach związanych z pandemią. "Widzimy pewne osłabienie napięcia pandemii. To być może stworzy pewne warunki by zastanowić się, jak prowadzić dalsze duszpasterstwo, w jakiej formie je zorganizować po tym czasie trudnego momentu kiedy byliśmy zdanie na różnego rodzaju ograniczenia" - powiedział.
Przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział złagodzenie limitów osób, które mogą znajdować się w kościołach w czasie nabożeństw, za co podziękował abp Stanisław Gądecki. "Oznacza to, że więcej osób będzie mogło brać udział w nabożeństwach, a zatem można będzie mówić o procesie pewnej normalizacji, chociaż jeszcze do pełnej normalizacji dużo nam brakuje" - ocenił.
Ks. Gęsiak dodał, że "jeśli sytuacja będzie się stabilizować to poszczególni biskupi będą mogli odwoływać ogłoszone dyspensy, które były nałożone ze względu na to, że nie wszyscy którzy chcieli, mogli uczestniczyć w niedzielnych czy świątecznych mszach św.".
Według ks. Gęsiaka biskupi podejmą również temat rodziny. "Zarówno stan pandemiczny jak i różnego rodzaju trudności, z którymi boryka się współczesna rodzina, nie są obce i zawsze praktycznie są jednym z głównych tematów zainteresowania księży biskupów (...). Zwłaszcza, że ten rok jest to rok rodziny +Amoris laetitia+ ogłoszony przez papieża Franciszka" - przypomniał.
Poinformował, że w związku z decyzją papieża Franciszka, iż biskupi polscy mają w październiku odbyć wizytę "Ad limina Apostolorum", podczas zebrania plenarnego będą ustalać "praktyczne strony tej wizyty". "Ojciec Święty zdecydował, że biskupi przyjadą w czterech grupach. Pierwsza grupa uda się do Watykanu 4 października" - zapowiedział.
"Już wiemy, że w każdej diecezji przygotowywane są raporty, które zwykle wysyła się 3 miesiąca przed przyjazdem biskupów do Rzymu, żeby poszczególne kongregacje mogły się przygotować. Każda grupa pod koniec wizyty będzie miała audiencję i rozmowę z Ojcem Świętym Franciszkiem" - wyjaśnił.
"Jeszcze raz to podkreślę: to nie jest wezwanie w trybie pilnym. Takie sformułowanie jest nieprawdziwe i bardzo tendencyjnie manipulacyjne. Chciałem powiedzieć, że biskupi jadą po czasie, kiedy już dawno powinni być z wizytą ad limina w Rzymie, także nie mówimy absolutnie o trybie pilnym, chociaż niektórzy taką argumentację przywołują" - podkreślił jezuita.
Jednocześnie zaznaczył, że prawdopodobnie w czasie wizyty dyskutowany będzie problem hierarchów ukaranych przez Watykan w związku z przypadkami zaniedbań w wyjaśnianiu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego małoletnich przez część duchownych.
Ks. Gęsiak zastrzegł, że w planie obrad nie ma punktu dotyczącego sprawy ks. Mirosława Króla, rektora seminarium w Orchard Lake, który został oskarżony o molestowanie seksualne m.in. pracowników seminarium. "Z tego co ja wiem, to ks. Król jurysdykcyjnie nie podlega Polskiemu Episkopatowi, jest inkardynowany do jednej z diecezji amerykańskich, więc nie sądzę, by Episkopat musiał się takimi kwestiami zajmować" - ocenił.
Ks. Gęsiak przypomniał, że w związku ze zwołanym przez papieża Franciszka synodem biskupów, biskupi polscy będą rozmawiać również na ten temat.
Rzecznik KEP zapowiedział, że w piątek o godz. 18 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odprawiona zostanie msza św. z okazji 100. rocznicy Aktu poświęcenia Polski Sercu Pana Jezusa. "Dzisiaj taki akt zostanie uroczyście ponowiony" - poinformował.
Zaznaczył, że odczyta go w imieniu całego Episkopatu przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, natomiast homilię wygłosi prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego o. Jarosław Paszyński.
Rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski podkreślił, że zebranie odbywa się w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. "Miejsce, w którym się znajdujemy jest to centrum duchowe naszej archidiecezji. To właśnie tutaj, na Kalwarię, pielgrzymują rzesze wiernych. Chciałbym wspomnieć chociażby o pielgrzymce rodzin, która odbywa się we wrześniu, podczas której gromadzi się prawie 100 tys. osób" - przypomniał.
Drugiego dnia obrad – 12 czerwca – we wspomnienie obowiązkowe Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – biskupi będą uczestniczyć we mszy św. w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Liturgii będzie przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który wygłosi homilię. (PAP)
Autor: Iwona Żurek
iżu/ mhr/