Inne

16.08.2019

Rozpoczynają się 53. Dymarki Świętokrzyskie

Wytop żelaza w ziemnych piecach zwanych dymarkami metodą sprzed dwóch tysięcy lat, walki antyczne, pokazy starożytnych rzemiosł – to część atrakcji Dymarek Świętokrzyskich Nowa Słupia 2019, które w piątek rozpoczynają się w tej miejscowości.

Wydarzenie zainauguruje wieczorny, barwny korowód grup rekonstrukcyjnych, połączony z teatrem ognia - z rynku w Nowej Słupi na teren piecowiska starożytnej osady, w miejscowym Centrum Kulturowo-Archeologicznym. Tu z koncertem "Dym" wystąpi Studium Instrumentów Etnicznych.

W sobotę i w niedzielę w tym miejscu ramach festiwalu archeologicznego "W kręgu żelaza" będą się odbywały pokazy wytopu żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat. Badania nad starożytnym hutnictwem, które rozpoczęły się w 1955 r. wykazały, że na tym terenie w starożytności funkcjonował największy w Europie Środkowej okręg górniczo-hutniczy. Pokazy pozyskiwania żelaza zakończą się rozbiciem pieców dymarskich (zaplanowane każdego dnia ok. godz. 17.30).

Będzie można również m. in. przyglądać się pracy starożytnych rzemieślników, oglądać odnajdywane dawne żelazne wyroby, wysłuchać prelekcji historycznych. Zaprezentowane zostaną stroje i uzbrojenie rzymskich żołnierzy oraz ludów barbarzyńskich. Pokazane będą wojskowe manewry, kawaleria epoki żelaza, inscenizacje bitew.

Jak przekazała PAP dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach – który organizuje imprezę - Agata Sałata, w prezentacjach będą uczestniczyli naukowcy i przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych.

W ramach Dymarek będzie się odbywał także Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej, w którym wezmą udział kapele, śpiewacy, zespoły pieśni i tańca, Koła Gospodyń Wiejskich, a także malarze i rzeźbiarze oraz przedstawiciele ginących zawodów.

Podczas imprezy będzie można spróbować regionalnych potraw, a na jarmarku – kupić lokalne pamiątki. Na najmłodszych uczestników wydarzenia będzie czekał lunapark.

Muzyczną gwiazdą sobotniego wieczoru będzie grupa Baciary, a na finał - w niedzielę - zaśpiewa Krzysztof Cugowski.

Na stronie internetowej dymarki.pl można znaleźć szczegóły przedsięwzięcia, które jest jedną z największych imprez turystycznych regionu.

W Górach Świętokrzyskich na przełomie starej i nowej ery działało centrum hutnicze - jedno z największych w barbarzyńskiej Europie. W ciągu 50 lat archeolodzy odkryli blisko 400 tys. ziemnych pieców hutniczych, w których nasi przodkowie przetopili ponad 8 tys. ton rudy. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL