Prawie 50 różnych wydarzeń, których tematem przewodnim będzie kultura lasowiacka, znalazło się w programie I Festiwalu Kultury Lasowiackiej „EtnoLAS”, który w sobotę rozpoczyna się na Podkarpaciu. Objął on swym zasięgiem 15 różnych lokalizacji.
"Jeśli jeszcze nie zaplanowaliście końcówki wakacji przyjedźcie na Podkarpacie, by poczuć zew puszczy, unieść się na fali lasowiackiej muzyki i zasmakować w kulturze podkarpackich +Lesioków+" – zachęcają organizatorzy.
Jak zaznaczyła Anna Brzechowska-Rębisz dyrektor Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej (PROT), jednego z organizatorów przedsięwzięcia, jest to pierwszy festiwal prezentujący tradycje oraz współczesne oblicza kultury lasowiackiej.
W trwającym ponad tydzień "EtnoLESIE" (do 29 sierpnia) znalazło się prawie 50 różnych wydarzeń, które odbywać się będą w 15 lokalizacjach, m.in. w: Stalowej Woli, Kolbuszowej, Tarnobrzegu, Baranowie Sandomierskim, Rudniku nad Sanem czy Leżajsku.
"W trakcie festiwalowego święta pod znakiem +Lasowiackiego serca+ znajdzie się coś i dla ciała i dla ducha" – zapraszała Brzechowska-Rębisz.
Cykl imprez rozpocznie się w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, gdzie na uczestników będą czekać liczne wydarzenia i atrakcje. "Jak wyglądały zajęcia, obyczaje i stroje Lasowiaków dowiecie się podczas lasowiackich warsztatów. Będzie także nauka przyśpiewek i tańców lasowiackich, wizyta w pasiece, przeglądanie zawartości malowanej skrzyni w poszukiwaniu lasowiackich kiecek. Będzie też strojenie izby kwiatami z bibuły, a także odkrywanie tajemnej sztuki ziołolecznictwa" – wymieniała dyrektorka PROT.
W programie festiwalu znalazły się też różne atrakcje w lesie, który jest nieodłącznie związany z kulturą lasowiacką. Będą zatem m.in. łączące zabawę i poznawanie lasu wycieczki z leśnikiem dla całych rodzin oraz "Ekolas" w kolbuszowskich, głogowskich i rudnickich lasach,; bieg na orientację przez kolbuszowskie lasy.
Zaplanowano także rajd rowerowy koło Stalowej Woli, rodzinny spływ rzeką Łęg oraz spływy flisackimi galarami z Ulanowa. Chętni będą mogli wziąć udział w różnorodnych warsztatach, m.in.: gwary, tańca tradycyjnego, wikliniarskich i zabawkarskich, które przybliżą zawody i obyczaje dawnych mieszkańców Podkarpacia.
"Jak na prawdziwy lasowiacki festiwal przystało, nie zabraknie motywu serca. Miejscem, gdzie na pewno zagości wzór serca będzie Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, w którym odbędą się warsztaty florystyczne, plastyczne i ceramiczne. +Lasowiackie serce+ zagości też w Etnostrefie na błoniach w Stalowej Woli" – wskazywała dyrektor PROT.
W Tarnobrzegu będzie można zagłębić także tajniki "kuchni z sercem" podczas prezentacji kuchni lasowiackiej połączonej z degustacją. "Lasowiackie specjały na pewno trafią w gusta" – zapewniają organizatorzy.
Będą też koncerty muzyczne, w tym m.in. szantowy w Tarnobrzegu, w którym zagra zespół Klang, czy na zamku w Baranowie Sandomierskim, gdzie zagra Nadsańska Orkiestra Kameralna i zaśpiewa Chór Dworski, zaś na dzieci czekać będą warsztaty wokalne i gwary lasowiackiej oraz gry, animacje i zabawy.
Na stalowowolskich błoniach wystawione zostanie widowisko plenerowe "Las — Dom nasz" pod dyrekcją artystyczną Pawła Steczkowskiego. Wystąpi m.in. Nadsańska Orkiestra Kameralna wraz z Chórem Dworskim, Lasowiaczki, Górniacy.
Gwiazdą wieczoru będzie Paweł Steczkowski & Teuta Project wraz z kapelą Kazimierza Marcinka. Zagrają koncert "Władysław Pogoda w jazzie", na którym będzie można posłuchać tradycyjnych lasowiackich melodii w nowoczesnych jazzowych aranżacjach.
Ostatniego dnia festiwalu w Ulanowie nad Sanem przewidziano XXI Dożynki Województwa Podkarpackiego, na których zagra zespół Kombii.
Organizatorami festiwalu są: marszałek województwa podkarpackiego wraz z Podkarpacką Regionalną Organizacją Turystyczną, a partnerami - samorządy wszystkich miejscowości, które znalazły się na festiwalowej mapie.(PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ mark/