Polska po 1989 roku

14.08.2018

Rusza rewitalizacja Parku Boguckiego

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się rewitalizacja Parku Boguckiego w Katowicach. Inwestycja o wartości 6 mln zł ma zmienić wizerunek tej części miasta i stać się nowoczesnym, zielonym „domknięciem” Strefy Kultury.

Jak mówił prezydent Katowic Marcin Krupa, lokalne władze zdecydowały się na odnowienie Parku Boguckiego, bo chcą, by w mieście powstało kolejne miejsce spotkań, w którym okoliczni mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać czas wolny i brać udział w wydarzeniach sportowych czy kulturalnych.

„Po drugie Park Bogucki graniczy ze Strefą Kultury, która jest od kilku lat uznawana za wizytówkę Katowic i gromadzi corocznie setki tysięcy katowiczan i gości z całej Polski i zagranicy. Park Bogucki będzie więc zielonym i nowoczesnym domknięciem Strefy Kultury od strony wschodniej” - wskazał Krupa.

Strefa Kultury to pokopalniane tereny pomiędzy Spodkiem a wybudowanymi w ostatnich latach gmachami Muzeum Śląskiego, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

„Po trzecie kładziemy duży nacisk na rewitalizację społeczną i urbanistyczną zdegradowanych terenów poprzemysłowych. Wszystko to służy nadrzędnemu celowi, jakim jest stała poprawa jakości życia katowiczan” - dodał prezydent.

Prace w Parku Boguckim są częścią szerszego projektu o nazwie „Zagospodarowanie przestrzeni miejskich w tym przebudowa i remont lokali wraz z zagospodarowaniem przyszłego otoczenia w dzielnicy Bogucice - Rewitalizacja Parku Boguckiego”, na który samorząd Katowic na początku tego roku pozyskał ponad 5 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Inwestycja, realizowana na blisko 40 tysiącach m kw., obejmie m.in. wykonanie nowych chodników, sieci kanalizacyjnej i elementów małej architektury, stojaków rowerowych, zagospodarowanie i pielęgnację zieleni, montaż nowego oświetlenia i toalety, wykonanie tablic informacyjnych i tablic pamiątkowych.

W ramach inwestycji zostanie zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw, powstaną ścieżka sensoryczna i zielnik dla dzieci oraz trawiaste tarasy. Dorośli będą mogli poćwiczyć na siłowni na świeżym powietrzu, szachiści – pograć w plenerze, a właściciele psów wyprowadzić swoje czworonogi na specjalny wybieg.

„Rozebrana zostanie istniejąca scena, tzw. muszla, a w zamian w parku znajdzie się miejsce na plac pod scenę mobilną oraz widownię. Ciekawostką jest fakt, że pod ziemią powstanie zbiornik na deszczówkę, która będzie wykorzystywana do nawadniania parku” - powiedziała Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. W tym roku zostaną wykonane przede wszystkim prace związane z budową wodociągu, kanalizacji i oświetlenia. Inwestycja ma zostać ukończona w lipcu przyszłego roku.

Przedstawiciele lokalnych władz podkreślają, że w Katowicach – które, wbrew stereotypowi należą do najbardziej zielonych miast w Polsce - trwa obecnie kilkadziesiąt inwestycji związanych z dalszą rewitalizacją terenów zielonych.

Odnowienie Parku Boguckiego to zadanie realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. W ramach tego unijnego projektu, poza rewitalizacją parku, przebudowane i wyremontowane zostaną lokale w budynkach położonych przy ul. Markiefki 64 i 68.(PAP)

autor: Krzysztof Konopka

kon/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL