Polska po 1989 roku

20.03.2019

S. Karczewski: odbudujemy Pałac Saski albo przy zgodzie prezydenta Warszawy, albo bez zgody

Jesteśmy zdeterminowani, żeby odbudować Pałac Saski i odbudujemy, albo przy zgodzie prezydenta Warszawy, albo bez zgody; chcemy przekonać go do odbudowy i liczymy, że wszystkie problemy zostaną rozwiązane - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Na środowej konferencji prasowej marszałek Senatu był pytany o postępy w sprawie ewentualnej odbudowy Pałacu Saskiego i wtorkową wypowiedź prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy. Według Trzaskowskiego bez zgody władz stolicy rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta.

"Mam wrażenie, że prezydent Trzaskowski chce zjeść ciastko i mieć ciastko, to tak z jego postawy i działalności wynika. Natomiast bardzo nam zależy, my jesteśmy zdeterminowani, żeby odbudować Pałac Saski i odbudujemy, albo przy zgodzie pana prezydenta, albo bez zgody" - powiedział Karczewski.

"Są stawiane pewne problemy, rozmawiamy, dyskutujemy, prawie codziennie w moim gabinecie odbywają się dyskusje, debaty" - dodał marszałek Senatu. Podkreślił, że liczy na życzliwość ze strony prezydenta Trzaskowskiego. "Pierwsze rozmowy odbyły się w dobrej atmosferze i myślę, że następne również (będą) nie tylko w dobrej atmosferze, ale też i z dobrymi konkluzjami" - dodał Karczewski.

Dopytywany przez dziennikarzy, co znaczy stwierdzenie, że Pałac zostanie odbudowany nawet bez zgody prezydenta Warszawy, odparł: "chcemy rozmawiać, będziemy rozmawiać, będziemy długo prowadzić debatę, bo chcemy przekonać również pana prezydenta co do odbudowy i liczymy na to, że nie będą stawiane nam problemy i kłopoty, wszystkie zostaną rozwiązane".

Jak mówił, w jednej części odbudowanego Pałacu Saskiego miałaby się znaleźć siedziba Senatu. A w drugiej, północnej części - jak mówił Karczewski - miałoby być "miejsce, które odnosi się do Grobu Nieznanego Żołnierza". "Chcemy tam zorganizować Muzeum Zniszczenia Warszawy, żeby pokazać wszystkim, jak była zniszczona Warszawa" - powiedział marszałek Senatu. Ponadto, jak mówił, jedno z miejsc byłoby poświęcone "tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość".

11 listopada 2018 r. podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Andrzej Duda podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego.

Marszałek Senatu informował pod koniec stycznia, że w końcowej fazie są prace nad tzw. specustawą, która dokładnie określi warunki i harmonogram odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie.

Trzaskowski mówił we wtorek, że ratusz nie będzie partycypował w kosztach odbudowy Pałacu Saskiego "Warszawa ma naprawdę mnóstwo innych priorytetów". Jak zaznaczył, zgodził się na rozmowy, bo poważnie traktuje marszałka Senatu i prezydenta Andrzeja Dudę. oinformował, że podczas rozmów władze Warszawy pytają, co poza siedzibą Senatu miałoby się znaleźć w tym miejscu, jak będą wyglądały rozwiązania komunikacyjne lub czy teren wokół pałacu będzie ogrodzony. "W momencie, kiedy się porozumiemy co do tych spraw, będziemy rozmawiali o kwestiach własnościowych" - dodał.

Według Trzaskowskiego bez zgody władz miasta rząd nie będzie mógł wybudować czegokolwiek na działce należącej do miasta, a - jak zaznaczył - "to są grunty, które są we władaniu m.st. Warszawy". "No chyba, że rząd będzie chciał nacjonalizować grunty, które należą do samorządu" - dodał prezydent stolicy. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Edyta Roś

kos/ ero/ mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL