Bielscy radni jednogłośnie zdecydowali we wtorek o przeznaczeniu blisko 155 tys. zł z budżetu miasta na remont konserwatorski części kamiennej elewacji frontowej wraz z portalem głównym zabytkowej katedry św. Mikołaja.
Miejski konserwator zabytków Piotr Kubańda, przedstawiając podczas wtorkowej sesji projekt uchwały, poinformował, że fasada i portal wraz ze znajdującymi się tam elementami rzeźbiarskimi w wyniku oddziaływania wody ulegają erozji.
„Cała zabrudzona powierzchnia kamienna, w tym bonie i elementy rzeźbiarskie, pod wpływem działania wody ulegają erozji. Postępujący proces wypłukania spoin i rozwarstwiania struktury kamienia oraz agresywne środowisko ze związkami chemicznymi niszczą dolną partię ścian i cokół. Destrukcję substancji zabytkowej dodatkowo powoduje erozja biologiczna” – mówił podczas sesji konserwator.
Dzięki pieniądzom bielskiego samorządu zrealizowany zostanie zabieg hydrofobizacji i impregnacji. Zatrzymają one erozję i umożliwią na przywrócenie świątyni pełni walorów estetycznych i użytkowych.
Katedra jest jednym z najstarszych zabytków sakralnych w Bielsku-Białej. Pierwszy, gotycki kościół został wzniesiony na tym miejscu w połowie XV w. Miało to związek z przeniesieniem parafii ze Starego Bielska do miasta Bielska. Patronem grodu i świątyni został wówczas św. Mikołaj. W latach 1559-1630 kościół znajdował się w rękach protestantów. Później odzyskali go katolicy.
Świątynia spłonęła po raz pierwszy w 1659 r. Odbudował ją baron Juliusz Gottlieb Sunnegh, który sfinansował także barokowe wyposażenie. Ogień trawił kościół jeszcze dwukrotnie: w połowie XVIII w. i na początku XIX w. W latach 1815-1822 książę Jan Nepomucen Sułkowski ufundował barokowo-klasycystyczne wyposażenie, które przetrwało do lat 60. XX w.
W latach 1909–1912 kościół został przebudowany. Rozszerzona została nawa, powstała neoromańska fasada i 61-m. wieża, która góruje do dziś nad Bielskiem-Białą. „Obecna fasada wraz z masywem wieżowym jest charakterystyczna dla stylu modernistycznego z elementami neoromanizmu. Rustykalny cokół kamienny obejmuje całą strefę portalową z medalionami dwunastu Apostołów i rzeźbą Chrystusa pomiędzy aniołami. Nad portalem znajdują się rzeźby św. Mikołaja, Jadwigi Śląskiej i Jana Nepomucena” – podał konserwator.
W 1992 r., gdy powstała diecezja bielsko-żywiecka, kościół św. Mikołaja został katedrą. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/