W wiejskim kościele w Klebarku Wielkim przechowywane są Relikwie Świętego Krzyża. W tym urokliwym miejscu na Warmii można się wyciszyć i zrozumieć sens cierpienia - uważa kustosz tego sanktuarium ks. prałat Henryk Błaszczyk.
Sanktuarium Krzyża Świętego w Klebarku Wielkim powstało w 2002 roku. Od tego czasu w tamtejszym kościele parafialnym przechowywane są relikwie drzewa św. Krzyża, podarowane Archidiecezji Warmińskiej przez papieża Jana Pawła II. Cząstki drewna są przechowywane w relikwiarzu, wykonanym w kształcie krzyża ze złota, srebra i bursztynu. O tym, że pochodzą z krzyża, na którym umarł Chrystus, zaświadcza dekret watykański. Dokument wystawił prefekt Kongregacji Liturgii i Obrzędów abp Petrus Marini.
Klebark Wielki to malownicza wieś pod Olsztynem, położona nad jeziorem Klebarskim. Zdaniem kustosza sanktuarium ks. Henryka Błaszczyka, jeśli ktoś z uczestników Światowych Dni Młodzieży zdecyduje się tutaj przyjechać, nie będzie żałował, chociaż z Krakowa jest tu ponad 550 km.
Do Klebarka organizowane są z Olsztyna pielgrzymki osób niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych oraz ich bliskich. Zdaniem ks. Błaszczyka, charakter tego miejsca różni się od sanktuariów maryjnych, do których wierni udają się, by prosić o opiekę i ochronę przed cierpieniem. "Do Krzyża przychodzi się, jak na Golgotę, by zrozumieć sens swojego cierpienia, które jest nieuchronne" - wyjaśnił.
Pierwszy kościół w Klebarku wzniesiono ok. 1400 r., kolejny powstał w 1580 r., a istniejący obecnie zbudowano w stylu neogotyckim w latach 1891-92. Jest trójnawową budowlą z czerwonej cegły, z bogato polichromowanym sklepieniem krzyżowo-żebrowym i kwadratową wieżą po zachodniej stronie.
Do najcenniejszych zabytków tej świątyni należy XIV-wieczna, wykonana z granitu chrzcielnica w kształcie kielicha. Unikatową wartość historyczną i artystyczną mają witraże z 1888 r., autorstwa Wilhelma Mayra z Koblencji, przedstawiające sceny z życia Chrystusa. W głównym ołtarzu, konsekrowanym w 1674 r., znajduje się portatyl z relikwiami męczenników - św. Mansueta, Konkorda i Restytuta.
W pobliżu kościoła znajduje się XIX-wieczna kapliczka z pietą oraz ufundowany w 2012 r. pomnik Jana Pawła II. Jest również pięciometrowej wysokości Chaczkar, czyli płyta wotywna z wulkanicznego tufu, którą ofiarowali sanktuarium wierni obrządku ormiańsko-katolickiego z Armenii.
Sanktuarium jest siedzibą warmińskiej delegatury Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Na jego terenie znajduje się neoklasycystyczna plebania i budynek dawnego szpitala św. Ducha, który obecnie jest maltańskim Środowiskowym Domem Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie z terenów wiejskich.
Największą turystyczną atrakcją okolicy jest przyroda, w tym rezerwat jeziora Kośno. Warte obejrzenia są liczne kapliczki przydrożne, zabytkowy młyn w Pajtunach z XVII-wieczną figurą Chrystusa, pałac w Klewkach oraz zbudowane w XIX w. piętrowe skrzyżowanie akweduktów we wsi Silice. Dzięki tym wodnym mostom nie łączą się ze sobą wody kanałów Elżbiety i Wiktorii, nazwanych tak na cześć córek ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II.(PAP)
mbo/ mow/