Polska po 1989 roku

24.04.2018

Sejmik woj. warmińsko-mazurskiego podzielił dotacje na konserwację zabytków

Prace konserwatorskie przy 22 zabytkowych obiektach na Warmii i Mazurach zostaną w tym roku dofinansowane z budżetu województwa. Uchwałę o podziale 400 tys. zł przeznaczonych na ten cel podjęli we wtorek radni sejmiku.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, warunki tegorocznego konkursu na wykonanie zadań z zakresu opieki nad zabytkami spełniało 35 wniosków o dotacje na sumę blisko 1,3 mln zł. Ponieważ województwo zarezerwowało w budżecie na ten cel jedynie 400 tys. zł, to wsparcie finansowe otrzymają 22 projekty.

O takim podziale pieniędzy zdecydowali podczas wtorkowej sesji radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Większość wybranych projektów dotyczy prac konserwatorskich i restauratorskich zabytkowych obiektów sztuki i architektury sakralnej. W wielu przypadkach dofinansowanie przeznaczono na kontynuację działań rozpoczętych w poprzednich latach.

Najwyższa dotacja, w wysokości ponad 30 tys. zł, zasili prace budowlane i konserwatorskie wejściowej kruchty kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża św. w Międzylesiu.

Archidiecezja Warmińska otrzyma po 30 tys. zł na konserwację trzech rzeźb przechowywanych w skarbcu katedry we Fromborku oraz na opracowanie ekspertyz i dokumentacji niezbędnych do renowacji XVIII-wiecznego pałacu w Smolajnach. Taką samą kwotę przewidziano na wzmocnienie fundamentów kościoła ewangelickiego w Łęgutach k. Gietrzwałdu.

Wśród dofinansowanych projektów znalazły się kolejne etapy konserwacji bocznego ołtarza św. Józefa w kościele p.w. św. Bartłomieja w Jezioranach, XVIII-wiecznej empory organowo-chórowej kościoła ewangelickiego w Dźwierzutach, tabernakulum w ołtarzu głównym kościoła p.w. św. Andrzeja Apostoła w Ramsowie i rokokowego baptysterium z kościoła p.w. św. Anny i św. Jerzego w Radostowie.

Dotacje od regionalnego samorządu mają umożliwić też m.in. rozpoczęcie konserwacji bocznego ołtarza w kościele p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Lubominie, remont elewacji XIX-wiecznego budynku szpitala św. Jerzego w Lubawie, kontynuację remontu dachu w południowym skrzydle zamku w Reszlu, wzmocnienie fundamentów prawosławnej cerkwi w Mrągowie oraz ratunkową konserwację ołtarza św. Walentego w Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym.

(PAP)

autor: Marcin Boguszewski

mbo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL