Przywóz do Polski dóbr kultury spoza UE będzie zakazany, jeśli dobra te zostały wywiezione z naruszeniem przepisów danego państwa – zakłada projekt noweli ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o KAS, który we wtorek skierowała do drugiego czytania sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu.
We wtorek na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu odbyła się kontynuacja pierwszego czytania rządowego projektu nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów UE, jeśli chodzi o wprowadzanie i przywóz dóbr kultury do UE.
Wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin odpowiadając na wątpliwości posłów co do przedmiotu projektowanej ustawy wskazała, że projekt "nie wdraża prawa, które dotyczy restytucji dóbr kultury". "Rozmawiamy na temat wdrożenia prawa odnoszącego się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE" - zaznaczyła.
Przypomniała, że "chodzi tutaj o wdrożenie na terenie UE wspólnych zasad zapewniających skuteczną ochronę przed nielegalnym handlem dobrami kultury przywożonymi z krajów trzecich, w których to dobra powstały lub zostały odkryte oraz zapobieganiu finansowania terroryzmu z nielegalnej sprzedaży dóbr kultury przywożonych do UE".
Jak mówiła, to, że w Polsce "obraz społeczny jest inny, niż na zachodzie, nie zmienia faktu, że Polska może być i prawdopodobnie jest krajem tranzytowym w nielegalnym przewożeniu dóbr kultury".
Gawin wskazała, że "zadaniem zmiany naszego prawa jest uniemożliwienie tego stanu rzeczy, jaki dzisiaj mamy, że Polska jest krajem tranzytowym". "Tak należy rozumieć potrzebę wdrożenia tego rozporządzenia" - wyjaśniła.
Wiceminister kultury zaproponowała także, żeby tematowi restytucji dóbr kultury poświęcić oddzielne posiedzenie komisji kultury.
Oceniła także, że "bardzo dobrym pomysłem jest organizacja wspólnego posiedzenia z komisją kultury z Bundestagu". Wskazała, że większość członków tamtejszej komisji nie wie o tym, że Monika Gruetters, odpowiedzialna w niemieckim rządzie za kulturę, odmówiła podpisania wspólnie z wicepremierem, ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim apelu, w którym pojawiłoby się wezwanie do zwrotu dzieł sztuki skradzionych w czasie wojny, skierowane zarówno do muzeów niemieckich jak i prywatnych właścicieli.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o KAS, zakazany będzie przywóz do Polski dóbr kultury, które "zostały wyprowadzone z państwa, które nie należy do Unii Europejskiej, a w którym dobra te powstało lub zostały odkryte – z naruszeniem przepisów ustawowych lub wykonawczych tego państwa".
W przypadku złamania zakazu dotyczącego przywozu dóbr kultury, groziła będzie grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jednocześnie "możliwe będzie orzeczenie przez sąd przepadku dóbr kultury, które pochodzą z przestępstwa".
Projekt przewiduje również zmianę ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej rozszerzając zawarte w tej ustawie kompetencje naczelników urzędów celno-skarbowych o rozpoznawanie, wykrywanie i zwalczanie przestępstwa penalizowanego w projektowanej ustawie.
Zgodnie z projektem nowe rozwiązania mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ dki/