Kultura i sztuka po 1989 roku

27.05.2017

 Skansen w Ochli zaprasza na tydzień z ginącymi zawodami

Nauka prania w balii i na tarze. Fot. PAP/M. Trembecki Nauka prania w balii i na tarze. Fot. PAP/M. Trembecki

„Ginące zawody i umiejętności” – to cykliczna impreza organizowana przez Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze/Ochli. Kolejna jej odsłona odbędzie się w przyszłym tygodniu. Na pięć dni skansen zamieni się w miejsce pracy gospodyń, gospodarzy, twórców i rzemieślników wykonujących dawne, wiejskie zajęcia.

Warto odwiedzić nas, by przeżyć swoistą podróż w czasie i przekonać się, jak wyglądało codzienne życie dawnych gospodarzy, rzemieślników czy twórców ludowych. Zobaczyć i spróbować swoich sił, wykonując powszechnie niegdyś zajęcia, takie jak: mielenie mąki w żarnie, obróbka lnu, przędzenie czy filcowanie wełny – powiedział PAP Damian Danak z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze.

Podczas wizyty w skansenie będzie można zobaczyć prace gospodarskie, m.in.: koszenie trawy, wędzenie mięsiwa i pieczenie bułek.

Swoje podwoje otworzy kuźnia, warsztat garncarza, powroźnika czy wikliniarza. Pojawią się twórcy ludowi wykonujący hafty, rzeźby, ozdoby ze słomy i papieru, wycinanki czy malujący na szkle. Będą też warsztaty dla pragnących posiąść te i inne umiejętności.

Na tym jednak nie koniec - zaprezentowane zostaną dawne zabawy podwórkowe, wiejska szkoła podczas lekcji kaligrafii czy też tajniki zielarstwa.

„Ginące zawody i umiejętności” będzie można poznać od 29 maja do 2 czerwca, odwiedzając skansen w Ochli między godz. 9.00 a 15:30.

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze jest zarazem największym skansenem w zachodniej Polsce. Prezentuje wiele cennych zabytków kultury i architektury. Posiada m.in. największy w kraju zbiór drewnianych chałup z Dolnych Łużyc, unikatową, XVIII - wieczną wieżę winiarską z Budachowa.

W skansenie są zagrody pochodzące z zachodniej Wielkopolski, a wśród nich jedna z najstarszych w Polsce drewnianych chałup - datowana na 1675 chata z Potrzebowa. Muzealne kolekcje uzupełniają dawne sprzęty rolnicze, meble, tradycyjne tkaniny i ubiory ludowe oraz wyroby rękodzielnicze. (PAP)

mmd/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL