Dawny blask odzyskało sklepienie Sali Egipskiej, jednego z dwóch największych pomieszczeń w pałacu Larischów w Cieszynie (Śląskie), w którym mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego – dowiedziała się w czwartek PAP od dyrektora placówki Mariana Dembinioka.
„Sklepienie Sali Egipskiej wymagało konserwacji. Pojawiły się liczne pęknięcia i złuszczenia. Dwa lata temu pozyskaliśmy pieniądze na zabezpieczenie większych pęknięć. W tym roku otrzymaliśmy fundusze na konserwacją techniczną i estetyczną sklepienia, którą potrwa do końca listopada” – powiedział Dembiniok.
80 proc. kwoty niezbędnej do przeprowadzenia konserwacji, czyli ponad 130 tys. zł., Muzeum otrzymało z ministerstwa kultury. Resztę przekazało starostwo cieszyńskie.
Sala Egipska jest jednym z dwóch dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu. Zachowało się w niej oryginalne zdobienie. W centrum sklepienia znajduje się słońce, wokół którego umieszczone zostały znaki zodiaku. Znalazły się też na nim różne symbole, postacie oraz ornamenty roślinne. „W sali pojawiają się – jako ozdoba - hieroglify. To ze względu na nie nazywana jest ona egipską” – powiedziała szefowa działu sztuki w Muzeum Irena Prengel-Adamczyk.
Jak dodała, salę będzie można zobaczyć prawdopodobnie już w grudniu. „Zwiedzający zobaczą w niej ekspozycję najcenniejszego rzemiosła artystycznego z naszych zbiorów” – powiedziała Prengel-Adamczyk.
Obecnie Muzeum zabiega o fundusze, aby w przyszłym roku odrestaurować ściany Sali Egipskiej. Dekoracja przedstawia romantyczne krajobrazy z motywami starożytnej architektury.
Wnętrze drugiej dużej sali – Rzymskiej – nie zachowało się w oryginale. Pomieszczenie spłonęło podczas wojny.
Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik.
Muzeum obecnie mieści się w barokowo-klasycystycznym pałacu, który w ostatniej dekadzie XVIII w. wzniósł hr. Jan Larisch-Moennich. Na początku XIX w. cesarz Austrii Franciszek I podejmował w Cieszynie cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego i marszałka Michaiła Kutuzowa. W Sali Egipskiej odbywały się wówczas bale. W późniejszych czasach właścicielami pałacu była m.in. familia Saint Genois d`Anneaucort. W 1918 r. budynek kupiło miasto Cieszyn, a 13 lat później otworzyło w nim Muzeum Miejskie. W latach 1993-2002 budynek przeszedł gruntowny remont. (PAP)
autor: Marek Szafrański
edytor: Agata Zbieg
szf/ agz/