Średniowiecze

02.06.2019

Spaliła się część konstrukcji dachowej kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku

Gdańsk, 02.06.2019. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (3L) podczas akcji dogaszania pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła, 02 bm. na Żabim Kruku w Gdańsku. Do wybuchu pożaru doszło rano. W akcji bierze udział 28 zastępów straży pożarnej. Fot. PAP/A. Warżawa Gdańsk, 02.06.2019. Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (3L) podczas akcji dogaszania pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła, 02 bm. na Żabim Kruku w Gdańsku. Do wybuchu pożaru doszło rano. W akcji bierze udział 28 zastępów straży pożarnej. Fot. PAP/A. Warżawa

28 zastępów straży pożarnej bierze udział w gaszeniu pożaru zabytkowego kościoła św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Pożar został zlokalizowany – ma on miejsce na poddaszu, spaliło się około 200 metrów poddasza, w tym część konstrukcji dachowa.

Jak poinformował PAP Jacek Jakubczyk rzecznik Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, pożar został zlokalizowany i opanowany, ogień nie rozprzestrzenia. Wyjaśnił, że strażakom udało się nie dopuścić do przeniesienia się ognia na główną część dachu.

Strażacy rozbierają i wyrzucają na zewnątrz nadpalone elementy konstrukcji dachowej.

Ponieważ użyta do gaszenia woda kapie z części dachowej do wnętrza kościoła, strażacy zabezpieczają też folią niektóre zabytkowe elementy stanowiące wyposażenie kościoła, aby je zabezpieczyć przed dalszym zalewaniem. Strażacy wynieśli też ze świątyni część jej wyposażenia.

Na miejscu był komendant wojewódzkiej i miejskiej straży pożarnej.

Straż otrzymała zgłoszenie o pożarze tuż po godz. 6 rano.

Lokalne media wśród możliwych przyczyn pożaru wymieniają zwarcie instalacji elektrycznej.

Świątynia zlokalizowana jest na terenie Starego Przedmieścia. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Kościół był wielokrotnie przebudowywany i odbudowywany po zniszczeniach, w tym pożarach, do których doszło m.in. w 1424 r., 1521 r. i 1580 r. Także w czasie działań wojennych w 1945 r. świątynię zniszczył pożar. Stopniowo była ona odbudowywana. (PAP)

Autor: Anna Kisicka

aks/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL