Niedzielne spotkanie metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia z łódzkim rabinem Dawidem Szychowskim odbyło z okazji XXIV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim. Z powodu pandemii odbyło się ono w trybie online, za pośrednictwem archidiecezjalnego kanału YouTube.
W przypadającym w niedzielę XXIV Dniu Judaizmu w Kościele Katolickim metropolita łódzki arcybiskup Ryś gościł w swoim mieszkaniu łódzkiego rabina Dawida Szychowskiego. Ich rozmowę można było oglądać za pośrednictwem kanału internetowego Archidiecezji Łódzkiej.
Myślą przewodnia Dnia Judaizmu to "Życie i Śmierć", zaś "Spotkaniu ze Słowem" towarzyszył cytat z Księgi Powtórzonego Prawa (PWT 30.15).
Najpierw ten fragment rozpoczynający się od słów: "Spójrz! Dziś kładę dziś przed tobą życie i dobro, śmierć i zło" odczytał po hebrajsku rabin, a potem ten sam fragment, po polsku, przytoczył abp Ryś.
Biblijne słowa towarzyszące Dniu Judaizmu rabin Dawid Szychowski zinterpretował na podstawie nauk łęczyckiego rabina Szlomo Efraima ben Aarona z Łęczycy (Łódzkie), zwanego Keli Jekar, żyjącego na przełomie XVI i XVII i będącego później rabinem Pragi.
"Życie i dobro, to znaczy: +poprzez czynienie dobra, zyskuję życie+" - powiedział rabin Szychowski. "Oznacza to, że jeżeli +będę czynił dobro i wtedy będę żył+" - podkreślił. "Podstawą jest miłość do Boga, która w efekcie daje życie. Nie żądanie życia, ale czynienie dobra" - interpretował duchowny.
Arcybiskup Ryś mówił, że w tym tekście chyba nigdy, tak bardzo jak teraz nie uderzyło go słowo "dziś", które pada kilkakrotnie.
"Kontekst jest taki, że lud Izraela, mając za sobą 40 lat wędrówki. Przechodząc Jordan za chwilę dotrą do celu w 40 lat po wyjściu z niewoli, po objawieniu przykazań. A tu słowo +dziś+, czyli teraz" - mówił metropolita łódzki. "Bóg objawia przykazania +dzisiaj+, to trudno nazwać historią, to teraźniejszość" - podkreślił arcybiskup.
Duchowni rozmawiali też o tym, jak ich religie w omawianym tekście interpretują doczesność. "Ciało człowieka podlega prawom natury, a jedocześnie w człowieku jest punkt, który wymyka się determinizmowi - wolny wybór" - zwrócił uwagę rabin Szychowski.
"To jest tekst o wolności, o wolnym wyborze" zgodził się arcybiskup Ryś. "W biblijnych przypisach jest tzw. odsyłacz do Listu Św. Pawła Apostoła do Rzymian" - przypomniał. "Święty Paweł mówi, że ten wybór - co ciekawe - jest wyborem posłuszeństwa" - zaznaczył metropolita łódzki.
Na zakończenie "Spotkania ze Słowem", które - jak mówili duchowni - dla obydwu religii podkreślało duże znaczenie XXIV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim, rabin Dawid Szychowski i arcybiskup Grzegorz Ryś wspólnie pomodlili się. Rabin za chrześcijan a metropolita za Izrael.
Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jego głównym celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Obchodzony jest co roku 17 stycznia, w przeddzień Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Tegoroczne, ogólnopolskie obchody XXIV Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim odbywają się w Warszawie.(PAP)
Autor: Hubert Bekrycht
hub/ mark/