Muzealnicy, samorządowcy i miłośnicy zabytków sprzątali we wtorek park przy dawnej letniej rezydencji rodu Branickich w Choroszczy. Akcja odbyła się po raz 15. Jej celem jest ochrona i przywracanie dawnej świetności zabytkowego parku.
Uczestnicy akcji zbierają śmieci i usuwają z alejek suche gałęzie. Sprzątanie parku odbywa się zawsze we wtorek po Świętach Wielkanocnych. W pałacyku w Choroszczy mieści się Muzeum Wnętrz Pałacowych, będące placówką Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Park przypałacowy zajmuje powierzchnię około 25 hektarów.
W tym roku zebrano o wiele mniej worków śmieci niż w latach poprzednich. Jeden z inicjatorów sprzątania parku, dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski ocenił, że pokazuje to skuteczność akcji. "Wiele osób przychodzi do parku na spacery. Wolą spacerować po alejkach, na których nie zalegają śmieci. Nasza akcja uczy, żeby dbać o wygląd parku" - dodał Lechowski.
Zabytkowy park, a także barokowe budynki pałacowe wymagają renowacji. W ubiegłych latach udało się wymienić dach oraz okna w letniej rezydencji. Teraz muzeum chce przywrócić kolor elewacji sprzed lat. W tym roku ma powstać projekt i kosztorys inwestycji.
Prace konserwatorskie potrzebne są też przy ujęciu wodnym - układzie kanałów zasilanych naturalnie. Koszt tych prac to kilkadziesiąt mln zł. Dotyczyć mają m.in. renowacji ujęcia wodnego oraz pielęgnacji zieleni i odtworzenia za pałacem tzw. parterów strzyżonych, czyli części parku ze specjalnie strzyżoną roślinnością.
Jednak - jak zauważył Lechowski - inwestycja jest zbyt duża, by udało się pozyskać pieniądze na wszystko; łatwiej będzie zrealizować te prace etapami. W tym roku ma powstać projekt na renowację rowów melioracyjnych.
Pałac w Choroszczy był letnią rezydencją hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego (1689-1771). Niewielki barokowy pałac stoi na sztucznej wysepce, która otoczona jest kanałami wodnymi zbudowanymi na wzór wersalskich. Był budowany od 1745 roku, niemal do śmierci hetmana Branickiego. Odbywały się tu imprezy okolicznościowe, np. przedstawienia teatralne, a w parku - pokazy fajerwerków.
W 1915 r. obiekt został zniszczony przez pożar. Zrekonstruowano go dopiero w latach 1961-1973 i przekazano na cele muzealne. (PAP)
swi/ agz/