Św. Jan Paweł II został ogłoszony patronem Kalwarii Zebrzydowskiej – zakomunikował we wtorek kalwaryjski magistrat. Dekret potwierdzający ten fakt przekazał w minioną niedzielę burmistrzowi Augustynowi Ormantemu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
"Ustanowienie św. Jana Pawła II patronem Kalwarii Zebrzydowskiej to dla nas wszystkich wielki zaszczyt, ale i zobowiązanie. (...) Miasto chce realizować naukę wielkiego patrona" – powiedział burmistrz Ormanty.
Samorządowiec przypomniał, że Jan Paweł II pokładał wielkie nadzieje w młodzieży. "Dlatego chcę, aby powstało stowarzyszenie, które będzie wspierało ubogą, ale zdolną młodzież. Będzie to żywy pomnik patrona" – dodał.
Burmistrz Ormanty zapowiedział też, że zaprosi samorządowców z Małopolski, aby pielgrzymowali do sanktuarium kalwaryjskiego. "Co roku w pierwszą sobotę czerwca spotkajmy się w polskiej Jerozolimie" – powiedział.
Rzecznik kalwaryjskiego magistratu Tomasz Baluś powiedział, że samorząd pracuje nad nową identyfikacją wizualną miasta. Wykorzystane zostaną papieskie symbole.
Starania o uczynienie Jana Pawła II patronem miasta samorząd rozpoczął pod koniec 2019 r. Uchwałę, na wniosek burmistrza, z prośbą skierowaną do metropolity krakowskiego o poparcie inicjatywy, radni przyjęli jednomyślnie pod koniec ub.r.
W uchwale wskazano m.in., że Jan Paweł II był dla Polaków przewodnikiem i nauczycielem, a pamięć o nim to nie tylko wyraz patriotyzmu, ale także i przede wszystkim idea oparcia się na trwałych wartościach wynikających z Ewangelii.
Abp Jędraszewski przekazał uchwałę wraz ze swoją rekomendacją do Stolicy Apostolskiej.
Baluś poinformował, że uroczystość przekazania aktu wystawionego przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej nastąpiła w niedzielę, na zakończenie kalwaryjskiego odpustu Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej.
"Matka Boża Kalwaryjska, wskazując na Jezusa Chrystusa, pokazywała Janowi Pawłowi II drogę. Wpatrując się w jej wizerunek, widział, jak ukochał ją Chrystus i jaką miłością obdarza każdego z nas. Tutaj (w sanktuarium kalwaryjskim – PAP) uczył się miłości do niej" – mówił abp Marek Jędraszewski.
Karol Wojtyła od najmłodszych lat związany był z Kalwarią Zebrzydowska. Do tamtejszego sanktuarium pielgrzymował jako chłopiec wraz z ojcem, a następnie jako ksiądz, biskup, kardynał, a w roku 1979 oraz 2002 jako papież.
W czasie pielgrzymki w 1979 r. podniósł do rangi bazyliki mniejszej kościół Matki Bożej Anielskiej w kalwaryjskim sanktuarium. Prosił wówczas mieszkańców i pielgrzymów przybywających do Kalwarii, aby modlili się za niego za życia i po śmierci.
W 1997 r. Jan Paweł II przyjął Honorowe Obywatelstwo Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej. Nikt inny nie miał tego tytułu.
Kalwaria Zebrzydowska leży nieopodal Krakowa. Została założona na początku XVII w. Mieszka w niej niespełna 5 tys. osób.
Kalwaryjskie uroczystości odpustu Wniebowzięcia NMP rokrocznie gromadzą dziesiątki tysięcy pielgrzymów. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/