Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt II August, Zygmunt III Waza wraz z synem Władysławem IV, Jan III Sobieski- to polscy królowie, którzy odwiedzili świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chełmży.
Pochodząca z 1251 r. katedra pw. Świętej Trójcy w Chełmży należy do najokazalszych i najciekawszych zabytków Pomorza. Usytuowana na skarpie nad brzegiem jeziora, wznoszona etapami do II ćw. XIV w. W czasie budowy katedra była dwukrotnie niszczona najazdami Prusów (1267 i 1286), a w 1422, w wyniku najazdów litewsko-tatarskich, nastąpił pożar kościoła."
Została wybudowana głównie w stylu gotyckim, a barokowe zakończenie wieży wzniósł w 1699 r. magistrat miasta Torunia" - poinformował PAP Marek Dzielski z chełmżyńskiego Urzędu Miasta.
Na przestrzeni wieków świątynię odwiedziło wielu polskich królów. Jan Sobieski podarował kościołowi zdobyty podczas odsieczy wiedeńskiej i zachowany do dziś, przerobiony na kapę - czaprak Kara Mustafy.
Chełmża leży 20 km na północ od Torunia; liczy obecnie nieco ponad 14 tys. mieszkańców. W przeszłości była stolicą biskupstwa chełmińskiego (od XIII do XIX wieku – 1824 r.).
Konkatedra, to nie jedyny zabytek chełmżyński, który powinien zainteresować pielgrzymów. Powinni oni odwiedzić również pochodzący z 1248 r. kościół filialny pod wezwaniem św. Mikołaja.
Warte zobaczenia są także dwie kaplice znajdujące się na cmentarzu katolickim z pierwszej połowy XIX w. "Pierwsza, neoklasycystyczna z około 1860 r. należąca do rodziny Kalksteinów z Pluskowęs. Druga - neobarokowa kaplica rodowa z 1879 roku rodziny Zawiszów Czarnych z Warszewic. W jej krypcie spoczywa m.in. Alfred Zawisza - oficer i uczestnik powstania listopadowego" - poinformował Dzielski.
W Chełmży znajdą też coś dla siebie osoby pasjonujące się zabytkami techniki. Funkcjonuje tu cukrownia otwarta w XIX wieku; w okresie dwudziestolecia międzywojennego największa w Polsce. (PAP)
rcz/ mow/