Odznaki Honoris Gratia wręczył prezydent Krakowa pracownikom zasłużonym dla Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta w 30-lecie działalności tej placówki. „Ze swoją bogatą ofertą programową jest miejscem otwartym, dbającym o dostępność i wciąż się rozwijającym” – powiedział Majchrowski.
Z okazji 30-lecia Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta z pracownikami placówki spotkał się we wtorek prezydent miasta, który wręczył zasłużonym odznaki Honoris Gratia.
O ośrodku prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział: "Ze swoją bogatą ofertą programową jest miejscem otwartym, dbającym o dostępność i wciąż się rozwijającym". Jak podkreślił, osoby pracujące w placówce i z nią związane "realizują ważne i ciekawe przedsięwzięcia, skierowane do mieszkańców w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach".
"Jesteśmy blisko nowohucian i staramy się zaspokajać potrzeby kulturalne najmłodszych, dorosłych i najstarszych mieszkańców. Integrujemy ich, bywamy dla nich drugim domem. Jesteśmy po to, żeby rozwijać zainteresowania i umiejętności oraz dawać radość tworzenia. Dla nas kultura to nie tylko atrakcyjna forma spędzania czasu wolnego, ale i inspiracja do rozwoju życia społecznego – podkreślili na swojej stronie pracownicy placówki, kierowanej przez Małgorzatę Jezutek.
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta działa od 30 lat, podlega mu 13 klubów. Miejska instytucja powstała z połączenia klubów działających na terenie czterech dzielnic Nowej Huty: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie i XVIII Nowa Huta. Formalności związane z tworzeniem ośrodka trwały od września do końca 1990 r., ale faktyczna działalność klubu ruszyła na początku 1991 r. W momencie powstawania ośrodka 12 tworzących go klubów miało już wieloletnią historię działalności, a także siedziby i wierne grono osób korzystających z ich ofert, z których część - jak czytamy w komunikacie magistratu - pamiętała początki budowy Nowej Huty. Najmłodszy, 13. klub Zakole otwarto w październiku 2018 r.
Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta organizuje małe, lokalne wydarzenia, jak i masowe imprezy. Od 2004 r. współorganizuje największy nowohucki projekt kulturalno-społeczny "Nowa Huta. Dlaczego Nie?!". Wśród wydarzeń, promujących ofertę Nowej Huty i jej tradycje, jest m.in. Festiwal Zaklęte w Dyni. Od 11 lat ośrodek współprowadzi Nowohucką Akademię Seniora, jeden z pierwszych uniwersytetów trzeciego wieku w Krakowie.
Miasto rewitalizuje klubu podlegające nowohuckiemu ośrodkowi. Na przełomie 2019 i 2020 r. zakończono modernizację budynku klubu Jedność na os. Wolica. Wcześniej wyremontowano kluby: Herkules w Branicach, Dukat na os. Grębałów i Karino w Chałupkach. Od początku 2020 r. klub Zgoda ma nową siedzibę - z lokalu na os. Zgoda został przeniesiony do pomieszczeń po Muzeum Nowej Huty na os. Słonecznym. Od września tego roku w wyremontowanych przestrzeniach działa klub Krzesławice. Trwa modernizacja klubu Wersalik na os. Ogrodowym. W przygotowaniu jest plan modernizacji Klubu Pod Kasztanami na os. Kościelniki.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/