Religia

20.10.2018

Synod Biskupów m.in. o powołaniu młodych do świętości

Na sobotniej przedpołudniowej sesji Synodu Biskupów w poszczególnych grupach językowych zwracano uwagę na powołanie młodych do świętości, a także na istotę przekazywania młodzieży nauki społecznej Kościoła - poinformowało biuro prasowe KEP w przekazanym PAP w sobotę komunikacie.

W Watykanie od 3 do 28 października trwa 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów. Jego temat to "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania".

"Jedna z grup przedstawiła powołanie do świętości jako podstawę pracy z młodymi. Zwrócono uwagę na klasyczne cnoty, zarówno kardynalne jak i teologiczne, które są potrzebne do tego, by postępować na drodze do świętości. Przy czym cały proces uświęcania osobistego musi przyczyniać się do uświęcania rzeczywistości doczesnej. Chodzi o to, aby młodzi stali się wielkimi katolickimi prawnikami, lekarzami, dziennikarzami, ekonomistami, twórcami życia gospodarczego. Tym samym mają przeciwstawiać się korupcji i opresyjnym formom rządów, zwracać uwagę na dysfunkcje społeczne i kolonizację ideologiczną” – powiedział cytowany w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Dodał, że zwrócono uwagę, że to uświęcenie młodych może dokonywać się za pomocą liturgii, ale także ewangelizacji prowadzonej w mediach społecznościowych. "Często młodzi mają wcześniejszy kontakt z Ewangelią poprzez media społecznościowe aniżeli przez Kościół. W internecie mają dostęp do treści wiary 24/7 i w ten sposób semina Verbi, czyli ziarna Słowa, mogą docierać do każdego młodego człowieka” – zrelacjonował abp Gądecki.

W relacjach odnoszono się również do Chrystusa jako paradygmatu wszelkich działań kościelnych. "Tematem tego Synodu nie jest młodzież jako taka, ale młodzież, przekaz wiary i powołanie. Jeśli bowiem nie umiemy odnieść wszystkiego do modelu jakim jest Chrystus, to nie można się spodziewać większych skutków w Kościołach lokalnych” – stwierdził abp Gądecki.

Zaznaczył też, że wiele głosów postulowało zaangażowanie młodych w życie społeczne na podstawie nauki społecznej Kościoła. "Ażeby młodzi mogli się angażować w życie społeczne, to najpierw muszą zapoznać się z nauką społeczną Kościoła. Problem leży jednak w tym, że my ją bardzo słabo znamy. Natomiast jest ona bardzo istotna, gdyż w centrum życia społecznego stawia człowieka, ale jednocześnie jest głęboko chrystologiczna, bowiem podkreśla obecność Chrystusa w życiu osobistym i społecznym. Zatem chodzi tutaj o budowanie relacji ze społeczeństwem właśnie na podstawie Katolickiej Nauki Społecznej” – powiedział ojciec synodalny bp Marian Florczyk. (PAP)

autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL