Religia

17.10.2018

Synod biskupów o młodych w społeczeństwach wielokulturowych

Kontekst społeczny młodych katolików, którzy żyją w społeczeństwach wielokulturowych i wielowyznaniowych, był tematem środowych obrad synodalnych – poinformowało w komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej biuro prasowe KEP.

W Watykanie od 3 do 28 października 2018 r. trwa 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów obradujące na temat "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania".

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, podczas przedpołudniowej sesji wiele głosów pochodziło z Afryki i Azji.

"Osoby z Afryki podkreślały panujące tam ubóstwo i brak możliwości edukacji. Stąd ogromna emigracja albo wewnątrz własnych ojczyzn, ze wsi do miast, albo poza swoje ojczyzny. Każda taka emigracja jest dla młodych ludzi wyzwaniem w wierze, gdyż z braku edukacji nie mają możliwości ukształtowania własnej tożsamości. Natomiast azjatyckie głosy podkreślały konieczność dialogu międzyreligijnego, ponieważ wielu młodych z Azji to osoby z Kościołów mniejszościowych. Stąd też młodzi muszą praktykować dialog międzyreligijny przeciwko różnym niebezpiecznym fundamentalizmom" – powiedział cytowany w komunikacie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Podczas obrad odwoływano się do różnych kontekstów społecznych, w jakich żyją młodzi ludzie.

"W dzisiejszych obradach pozytywnie zaskoczyły mnie głosy, które podkreślały ważność szerzenia kontekstu społecznego, w którym żyją młodzi ludzie, czyli szkoła, uniwersytety, polityka. Przedstawiciele poszczególnych krajów dzielili się tym kontekstem. Niektórzy młodzi katolicy żyjący w kontekście wielokulturowości, wielowyznaniowości muszą zmierzyć się z tym, że są mniejszością i niekiedy są z tego powodu prześladowani" – zaznaczył bp Marian Florczyk.

Poinformował, że biskupi zwrócili uwagę na wartość i znaczenie Światowych Dni Młodzieży. "Odwołując się do początków Światowych Dni Młodzieży, a więc do Jana Pawła II, podkreślano wielkie dobro, jakie płynie z tych spotkań. Dostrzeżony został także Kraków, który w 2016 roku gościł Światowe Dni Młodzieży. Zaowocowały one korzystnym wymiarem integracji młodzi ludzi" – ocenił bp Florczyk.

Reprezentantami Konferencji Episkopatu Polski na synodzie biskupów na temat młodzieży są: przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita łódzki i przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś oraz biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz delegat ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bp Marek Solarczyk.(PAP)

Autorka: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL