Życie sakramentalne, natchnienia Ducha Świętego, zmartwychwstały Chrystus i towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania – to główne tematy sesji Synodu Biskupów, która odbyła się w środę w Rzymie.
W Watykanie od 3 do 28 października 2018 r. trwa 15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, obradujące na temat "Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania".
Jak czytamy w komunikacie opublikowanym w środę na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, w środę biskupi dyskutowali o dokumencie końcowym synodu i o konieczności wprowadzenia w nim pewnej równowagi.
"Ojcowie synodalni mówili o tym, że w tym dokumencie brakuje perspektywy teologicznej i perspektywy wiary. Dokument jest w przeważającej mierze socjologiczny. Zwrócono uwagę, że nie pojawia się w nim ani razu sakrament bierzmowania, który jest sakramentem Ducha Świętego, a przecież to On jest Tym, który odmładza Kościół. Nie ma w nim prawie nic na temat sakramentu Eucharystii, a młodzież wykazuje wrażliwość na sakramenty, na natchnienia Ducha Świętego. Wiele głosów zwracało uwagę na potrzebę nowej Pięćdziesiątnicy. Są to zasadne głosy, gdyż rozwiązania, które mamy dać, mają wypływać z wiary, a nie wyłącznie z socjologii" – powiedział cytowany w komunikacie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.
Biorący udział w obradach delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców bp Marian Florczyk stwierdził, że owoce ewangelizacji pojawią się, jeśli ludzie Kościoła będą autentycznymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego. "Bowiem młodzież nie oczekuje od Kościoła środków materialnych czy samej psychologii, ale oczekuje autentycznych uczniów. Jeden z młodych powiedział, że pasterz powinien znać swoich po imieniu. Chodzi tu o personalną, głęboką relację, aby być dobrym pasterzem i wychowawcą, a to wszystko powinno toczyć się w obrębie życia sakramentalnego" – ocenił.
Jak czytamy w komunikacie, ojcowie synodalni mówili również o rozeznawaniu powołania w kontekście towarzyszenia młodym. "Droga do rozeznawania i przyjęcia powołania wymaga różnych przestrzeni towarzyszenia, które będą odnosiły się do tego, co ludzkie, co społeczne, co związane z edukacją, co związane z życiem duchowym. Na tym polu istnieje dla kapłanów kolejna szansa współpracy z młodymi. Ta droga daje szansę rozpoznania i podjęcia powołania przez młodego człowieka" – zauważył przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży oraz delegat ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży bp Marek Solarczyk.(PAP)
autorka: Iwona Żurek
iżu/ wus/