Na ścianie wewnątrz kościoła Zbawiciela w Bielsku-Białej odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą zmarłego w 2020 r. bp. Jana Szarka, zwierzchnika polskich luteranów w latach 1991–2001. Był niezwykłą postacią – mówi PAP biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec.
Na kamiennej tablicy wyszczególnione zostały wszystkie funkcje Jana Szarka, począwszy od posługi w pierwszej parafii - w Nawiadach, po stanowisko biskupa Kościoła i przewodniczenie w Polskiej Radzie Ekumenicznej i Diakonii Polskiej.
Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce Jerzy Samiec powiedział PAP, że bp Jan Szarek był niezwykłą postacią. "Tu, w Bielsku w połowie lat 70. został najpierw wikariuszem (…), proboszczem parafii, a potem biskupem diecezjalnym. Od 1991 r., przez jedną, dziesięcioletnią kadencję, do przejścia na emeryturę, był biskupem Kościoła. To m.in. w latach 80. trudny okres kryzysu. Organizował wówczas pomoc dla parafian i szpitali” – powiedział.
Zwierzchnik polskich luteranów przypomniał, że po przełomie 1989 r., bp Jan Szarek, stając na czele Kościoła, stał się "głównym budowniczym". "Założył ewangelickie szkoły w Bielsku-Białej. Stworzył ośrodek wydawniczy Augustana. Odbudował charytatywną Diakonię Polską. Założył Centrum Misji i Ewangelizacji. Wymieniając tylko te dokonania widać, jak wielkim był człowiekiem, który wizjonerskie plany przekuwał w czyn” – wskazał.
Zdaniem burmistrza Wisły Tomasza Bujoka, członka rady diecezjalnej ewangelicko-augsburskiej diecezji cieszyńskiej, bp Szarek "był zawsze osobą zdecydowaną, poważną”. "Zawsze wiedział, czego chce i w jakim kierunku ma podążać” – powiedział.
Jan Szarek urodził się 13 lutego 1936 r. w Bielsku. Studiował teologię na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, którą ukończył w 1960 r. Został ordynowany na duchownego przez ks. bp. Andrzeja Wantułę 25 września 1960 r. w kościele Zbawiciela w Bielsku-Białej. Został wikariuszem parafii w Nawiadach. W latach 1962–1970 pracował w parafii w Giżycku, a później, do 1975 r., jako wikariusz diecezjalny w Bielsku-Białej, gdzie w 1975 r. został wybrany na drugiego proboszcza. W 1979 r. powierzono mu funkcję konseniora diecezji cieszyńskiej, a w 1980 r. został wybrany seniorem diecezji.
6 stycznia 1991 r. synod Kościoła wybrał go biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. 3 maja 1991 r. w Warszawie został konsekrowany. Został biskupem Kościoła; zwierzchnikiem polskich luteranów. Zastąpił ks. bpa Janusza Narzyńskiego. Funkcje pełnił do 2001 r.
W 1993 r. został wybrany prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. Funkcję pełnił do 2001 r. Trzykrotnie spotykał się z przebywającym w Polsce papieżem Janem Pawłem II - w Warszawie (1991), Wrocławiu (1997) i w Drohiczynie (1999).
Jako przedstawiciel Kościoła w Polsce uczestniczył w Walnych Zgromadzeniach Światowej Federacji Luterańskiej i w Światowej Radzie Kościołów.
W marcu 2000 r. synod wybrał go na pierwszego prezesa Diakonii Kościoła. Stanowisko to pełnił do 2005 r. W 2001 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
Duchowny zmarł 8 października 2020 r. Spoczął na cmentarzu luterańskim w Bielsku-Białej. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/