Religia

09.06.2019

Tradycje Zielonych Świątek na festynach w podlaskich muzeach-skansenach

Tradycje Zielonych Świątek, takie jak np. chodzenie z królewną, można w niedzielę poznać lub sobie przypomnieć w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej k. Białegostoku. W skansenie w Ciechanowcu natomiast zorganizowano odpust na św. Antoniego.

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej od 11 lat w Zielone Świątki, czyli święta Zesłania Ducha Św. w kościele katolickim, przypomina i prezentuje obrzędy i ludowe tradycje związane z tym świętem, także te mniej znane, sięgające czasów przedchrześcijańskich.

"Najbardziej charakterystyczny zielonoświątkowy zwyczaj to strojenie domów i budynków gospodarskich zielonymi gałązkami. Ludzie zatykali je w strzechę, czy ściany budynku mieszkalnego, rzadziej rozrzucali gałęzie po podwórku. Młode drzewka brzozowe, które Słowianie uznawali za święte, mieszkańcy wsi ustawiali przy drzwiach, a wewnątrz domów ozdabiali okna, obrazy i ikony. Czasem do dekoracji używali tataraku ze względu na jego aromatyczny zapach" - przypomina muzeum w materiałach prasowych.

Od lat muzeum przypomina również zwyczaje "chodzenie z królewną" czy "wodzenie kusta" związane z zapewnieniem gospodarzom wszelkiego urodzaju. "Królewna, którą we wsiach białoruskich zastąpił kust, to młoda dziewczyna w wieńcu na głowie, często przystrojona wstążkami i kwiatami. Uroczyste obchodzenie z nią pól miało chronić uprawy przed działaniem złych mocy, podobnie jak ogniska, które w czasie Zielonych Świątek palili mieszkańcy podlaskich wsi" - podaje muzeum.

Dawne tradycje odtwarzają w niedzielę w skansenie zespoły folklorystyczne z Knyszyna, Moniek czy Trzciannego, a także zespołu działającego przy Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Niektóre zespoły będą do popołudnia rywalizować w wojewódzkim przeglądzie dziecięcych i młodzieżowych zespołów pieśni i tańca. Przegląd jest współorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Festynowi w skansenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej towarzyszy kiermasz rękodzieła ludowego, można też kupić tradycyjne dania regionalne.

Prezentacja niektórych dawnych rzemiosł to element odbywające się w niedzielę do wieczora w skansenie Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu odpustu na św. Antoniego ( w kościele świętego Antoniego czci się 13 czerwca). Na terenie skansenu znajduje się zabytkowy drewniany kościół przeniesiony przed laty z miejscowości Boguty Pianki, a właśnie w Boguty słynęły z odpusty na św. Antoniego, muzeum kontynuuje te tradycje.

W niedzielę w Ciechanowcu można np. zobaczyć kataryniarza czy tzw. dziada odpustowego, który zbiera datki od ofiarodawców pod kościołem, modli się potem za nich, opowiada gawędy - poinformował PAP Artur Warchala z ciechanowieckiego muzeum. Są pokazy plecionkarstwa, wyrabiania masła i śmietany, wykonywania ozdób papierowych, robienia snopków, ale też wianków na oktawę Bożego Ciała.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL