W staromiejskich kamienicach, siedzibie Muzeum Warszawy, trwają roboty rozbiórkowe, budowlane i konserwatorskie. Podczas prac we wnętrzach, do których zwiedzający mają powrócić w 2016 roku, odkryto m.in. XVII-wieczną polichromię z motywem kwiatowym.
"Obecnie trwają prace modernizacyjne siedziby głównej Muzeum Warszawy. Polegają przede wszystkim na remoncie i konserwacji staromiejskich kamienic. Prowadzone prace mają na celu przystosowanie wnętrz na wystawy, jak i na różne przestrzenie uzupełniające np. kawiarnię, księgarnię i kino oraz pracownie muzealne. W ramach projektu zaplanowano nie tylko remont i modernizację kamienic, ale realizację pierwszego etapu wystawy głównej oraz konserwację i digitalizację eksponatów" - opowiadała podczas zorganizowanego dla dziennikarzy w poniedziałek zwiedzania placu budowy kierownik projektu Joanna Dudelewicz.
Udostępnienie pierwszej części nowej wystawy stałej Muzeum, stanowiącej ok. 40 proc. całości, jest planowane na kwiecień 2016 r. "Rewitalizacja placówki to więc szeroki i kompleksowy projekt, który ma doprowadzić do tego, że będziemy w 2017 r., już po zrealizowaniu całości wystawy, mieli już zupełnie inne, nowoczesne muzeum" - mówi dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka.
Jak podkreślił kierownik budowy Robert Wanat zakres prac jest bardzo duży, bo obejmuje nie tylko roboty rozbiórkowe, które jeszcze trwają, ale także prace konserwatorskie metalu, kamienia i drewna. "Także prace wykończeniowe, które będą w przyszłości wykonywane i działania związane z wyposażeniem pomieszczeń w instalacje specjalistyczne np. system przeciwpożarowy umożliwiający gaszenie niektórych sal gazem, który nie niszczy obiektów. Obecnie prace są na etapie robót rozbiórkowych, wyburzeniowych, zabezpieczeniowych i związanych z wykonywaniem wzmocnień, ale też odciążeń stropów. Układ budynków się oczywiście nie zmieni, będą częściowe modyfikacje odnośnie otworów drzwiowych i poruszania między kamienicami" - mówił Wanat.
Podczas prowadzonych prac odsłonięto już m.in. górne części stropów. Zarówno zabytkowe sklepienie krzyżowo-żebrowe, jak i późniejszy staloceramiczny tzw. Strop Kleina, którego główny element stanowią stalowe belki, mają zostać docelowo odciążone. Usuwane jest z nich tzw. zasypka, w skład której wchodził w znacznej mierze gruz. Będzie ona potem zastępowana keramzytem lub styropianem izolacyjnym, na których później wykonana zostanie posadzka i ułożony parkiet. Oczyszczane i konserwowane są również drewniane belki podsufitowe i deski stropów polichromowanych.
"Kamienice 32, 34 i 36 już przed wojną były przeznaczone na Muzeum Warszawy i trwały tam prace remontowe i konserwatorskie, które kontynuowano podczas wojny. Wykonano m.in. stropy żelbetowe ogniotrwałe, które uratowały pod koniec wojny nie tylko te kamienice, ale także oryginalne polichromowane stropy drewniane. W kamienicy 34 zachowały się stropy z XVII i XVIII w., które obecnie są poddawane konserwacji. Na jednym z nich możemy zobaczyć scenki rodzajowe nawiązujące do Italii, ponieważ właścicielem kamienicy był Włoch. Udało się także odkryć kilka ciekawostek konserwatorskich. Np. w kamienicy 36 podczas prac odkrywkowych odnaleziono polichromię z XVII w. przedstawiającą motyw kwiatowy. Kontynuujemy te prace, więc możliwe są również dalsze znaleziska" - zaznaczyła Dudelewicz.
Jak dodała dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka, zbiory placówki to ok. 300 tys. obiektów. "I będziemy chcieli pokazać głównie eksponaty w oryginale, nie epatując multimediami czy kopiami. Stale także poszerzamy nasze zasoby" - mówiła. Udostępnienie pierwszej części nowej wystawy stałej Muzeum, stanowiącej ok. 40 proc. całości, jest planowane na kwiecień 2016 r. "Rewitalizacja placówki to więc szeroki i kompleksowy projekt, który ma doprowadzić do tego, że będziemy w 2017 r., już po zrealizowaniu całości wystawy, mieli już zupełnie inne, nowoczesne muzeum" - zaakcentowała dyrektor.
Nowa stała ekspozycja muzeum ma opowiadać o skomplikowanych dziejach Warszawy na podstawie przedmiotów, które są świadkami historii miasta. Wśród kolekcji, które muzeum pragnie zaprezentować jest m.in. zbiór rzeźb syrenek, zabytkowych suwenirów, pocztówek czy fotografii dokumentujących zmiany zachodzące w mieście oraz kolekcja widoków Warszawy w malarstwie i grafice. Znajdują się w nich również kolekcja portretów warszawskich w rzeźbie i malarstwie; zbiór sreber i platerów, medali i medalionów; kostiumy historyczne; zbiór opakowań firm warszawskich; pamiątki historyczne z różnych epok; zbiór archeologiczny, rysunku architektonicznego i detal architektoniczny oraz zbiór planów miasta. (PAP)
akn/ dym/