Religia

04.08.2019

Trwa zbiórka na ikony dla syryjskiego miasteczka Malula

Wnętrze kościoła św. Sergiusza i Bakchusa oraz ikony Chrystusa i Maryi. Fot. Stowarzyszenie „Dom Wschodni”. Źródło: Caritas Archidiecezji Łódzkiej Wnętrze kościoła św. Sergiusza i Bakchusa oraz ikony Chrystusa i Maryi. Fot. Stowarzyszenie „Dom Wschodni”. Źródło: Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Łódzka Caritas i Stowarzyszenie Dom Wschodni prowadzą zbiórkę, dzięki której polskie ikony – skradzione w 2013 r. przez dżihadystów – powrócą do syryjskiego miasteczka Malula. Ikony tamtejszemu kościołowi podarował w 1943 r. gen. Władysław Anders.

Inicjatorem akcji jest ksiądz Przemysław Szewczyk, który w Łodzi prowadzi Stowarzyszenie "Dom Wschodni" od lat wspierające chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Do zbiórki prowadzonej pod hasłem "Powrót ikon" włączyła się Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

"Chcemy ten gest przekazania ikon ponowić w momencie, gdy Malula cierpi z powodu wojny i gdy wszyscy Syryjczycy przeżywają trudny czas, w którym bardzo wielu Polaków okazuje im wsparcie, także dzięki temu, że poczuwamy się do jedności z syryjskimi chrześcijanami" – podkreślił ks. Szewczyk.

Jak przekonują organizatorzy akcji, położona niedaleko stolicy Syrii Malula słynie z tego, że jej mieszkańcy wciąż mówią językiem aramejskim, którym podczas swojego ziemskiego życia posługiwał się Jezus Chrystus. Początek chrześcijaństwa w mieście wiąże się z obecnością św. Tekli, uczennicy św. Pawła. Grota, w której święta wiodła pustelnicze życie, a po śmierci została pochowana, to obecnie serce sanktuarium, będącego miejscem wielu pielgrzymek.

CZYTAJ TAKŻE

Jeszcze do niedawna w innym miejscu chrześcijańskiego kultu w Maluli - kościele św. Sergiusza i Bakchusa – znajdowały się pamiątki związane z Polską. Stacjonujący tam przez dwa miesiące ze swoją armią generał Władysław Anders w 1943 roku ofiarował świątyni ikony Chrystusa i Maryi.

Na przełomie listopada i grudnia 2013 roku Malula została zajęta przez radykalnych dżihadystów. Podczas działań wojennych ucierpiało wielu mieszkańców. Napastnicy zniszczyli też starożytny ołtarz w kościele św. Sergiusza i Bakchusa i zrabowali znajdujące się w nim dzieła sztuki - w tym ikony podarowane przez gen. Andersa. W kwietniu 2014 r. Malula została wyzwolona przez wojska syryjskie, jednak cennych przedmiotów kultu nie odzyskano.

Dzięki zbiórce prowadzonej przez Stowarzyszenie "Dom Wschodni" i łódzką Caritas każdy może obecnie wspomóc inicjatywę powrotu ikon z Polski do kościoła w Syrii. Na facebookowym profilu zbiórki można też obserwować kolejne etapy tworzenia ikon, które powstają w pracowni Magdaleny Sontag.

"Powrót ikon" to niejedyna akcja charytatywna, jaką obie łódzkie organizacje wspierają mieszkańców Syrii. Jak podał rzecznik łódzkiej Caritas Tomasz Kopytowski, w ramach programu "Rodzina Rodzinie" co miesiąc płynie pomoc do potrzebujących rodzin na Bliskim Wschodzie. W tym roku w Łodzi organizowano też zbiórki pieniężne "Łódź dla Aleppo" oraz "Dla młodych Aleppo". Co miesiąc w parafiach archidiecezji łódzkiej odmawiany jest "Różaniec za braci" w intencji chrześcijan na Bliskim Wchodzie.

O silnych więziach pomiędzy Kościołem w Łodzi i wszystkimi Kościołami w Syrii mówił metropolita łódzki abp. Grzegorz Ryś w specjalnym przesłaniu dla mieszkańców Syrii, które towarzyszyć będzie organizowanemu w Aleppo podsumowaniu kampanii "Łódź dla Aleppo".

"Dziękuję Bogu za wszystko, co możemy zrobić tu w Łodzi, żeby pomóc wam w Syrii. To, co dla was robimy, to spłata starego długu, ponieważ nasza wiara narodziła się z waszej wiary i z waszego Kościoła" – podkreślił arcybiskup Ryś. (PAP)

autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL