Prawie 30 koncertów góralskich i folkowych kapel oraz ponad 80 innych wydarzeń złoży się na program trzydniowego Festiwalu Dziewięćsił, który rozpocznie się w piątek w dziewięciu miejscowościach Śląska Cieszyńskiego i Beskidów. Zaplanowano m.in. wieczorne seanse filmowe w górach, degustacje regionalnej kuchni i atrakcje dla dzieci.
Będzie to pierwsza edycja imprezy, której koncepcję oparto na dziewięciu siłach inspirowanych opowieścią o dziewięćsile. Ta górska roślina ma kryć w sobie dziewięć mocy, dających człowiekowi dziewięć sił, dziewięć razy lepszych od mocy innych roślin. Stąd dziewięć festiwalowych lokalizacji i dziewięć symbolicznych sił w programie wydarzenia – wśród nich siła natury, kultury, tradycji, historii i smaku.
„Dziewięćsił to roślina magiczna. Ma dziewięć liści, dziewięć sił. Według przekazu Górali, kto ma z tą rośliną do czynienia – a można ją spotkać na naszych wspaniałych górskich szlakach - nabywa jej mocy. Dla nas dziewięćsił, który stał się symbolem festiwalu, był inspiracją do więcej niż dziewięciu pomysłów na to, co chcemy zrobić” – tłumaczył w środę jeden z pomysłodawców imprezy, szef biura Euroregionu Beskidy, Marcin Filip.
Festiwalowe atrakcje zaplanowano między 26 a 28 maja w Bielsku-Białej, Brennej, Cieszynie, Cięcinie, Istebnej, Szczyrku, Ustroniu, Wiśle i Żywcu. Wystąpią kapele góralskie oraz folkowi i popowi wykonawcy, odbędą się spotkania z podróżnikami i ludźmi gór, pokazy pasterskich obrzędów, gawędy o przyrodzie i historii, plenerowe seanse filmowe, warsztaty artystyczne, przyrodnicze i gry terenowe, spacery i zwiedzanie z przewodnikami, animacje dla dzieci, degustacje i pokazy kuchni regionalnej oraz spotkania przybliżające historię regionu.
Część wydarzeń odbędzie się w górach przy górnych stacjach kolejek na Szyndzielnię, Czantorię, Halę Skrzyczeńską i Cieńkow. W dniu tych imprez kolejki linowe, którymi można wjechać na górę, będą czynne do późnego wieczora. Zaplanowano m.in. koncerty i wieczorne seanse filmowe.
Pełny program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.9silfestiwal.pl. Uwagę zwracają m.in. sobotni koncert „Symfonii Beskidzkiej” w Brennej, niedzielny pokaz muzyczno-świetlny i obserwacje nocnego nieba w Istebnej, loty balonem w sobotę w Ustroniu, sobotni koncert muzyki filmowej na Czantorii, pokaz tańca z ogniem w niedzielę w Żywcu, niedzielny Bieg Śladami Wiślańskiego Niedźwiadka w Wiśle czy koncert „Cieszyn śpiewa” na wzgórzu zamkowym w tym mieście w niedzielę. W Cięcinie zaplanowano nocleg na hali. "Zabierzcie namioty i hamaki” - zachęcają organizatorzy.
Jak oceniają przedstawiciele samorządu woj. śląskiego, dotąd na mapie regionalnych wydarzeń brakowało święta poświęconego kulturze Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Dlatego w ub. roku opracowano koncepcję marketingową wspólnego festiwalu, który ma promować walory przyrodnicze południowej części województwa i jej bogate dziedzictwo kulturowe.
W zamyśle Festiwal Dziewięćsił ma łączyć m.in. siłę miejsca, pokazując najciekawsze zakątki południowej części regionu; siłę tradycji ukazującą dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego i beskidzkich górali; siłę natury, czyli przyrody na szlakach górskich; siłę historii sięgającą wielowiekowej tradycji Śląska Cieszyńskiego i kultury wołoskiej; siłę smaku pachnącą regionalną kuchnią i tradycyjnymi lokalnymi produktami czy siłę kultury, wyrażoną muzyką, śpiewem, tańcem, strojem, obrzędami ludowymi oraz gwarą.
Jak tłumaczył w środę dyrektor Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Wojciech Dziąbek, woj. śląskie promuje się poprzez marki turystyczne, których wizytówkami są popularne wydarzenia: Industriada (promująca dziedzictwo przemysłowe regionu), Juromania (pokazująca atrakcje Jury Krakowsko-Częstochowskiej), Festiwal Górnej Odry (w zachodniej części regionu, m.in. na ziemi raciborskiej i wodzisławskiej) czy festiwal kulinarny Śląskie Smaki. Teraz na stałe dołącza do nich festiwal poświęcony Śląskowi Cieszyńskiemu i Beskidom. (PAP)
mab/ aszw/