Po raz 27 szczecińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej i Polesia "Świteź" zorganizowało w mieście Tydzień Kresowy. W programie m.in. koncerty propagujące kulturę wileńską i kiermasz kresowych przysmaków.
Tegoroczny Tydzień Kresowy, Kaziuk Wileński 2016, będzie wyjątkowy, swoje koncerty dadzą obchodzący jubileusz 70-lecia szczeciński chór "Hejnał" oraz Polski Zespół Pieśni i Tańca "Wilenka" z Wilna, który działa już 45 lat - podkreśliła Krystyna Korkuć ze Stowarzyszenia. W repertuarach obu zespołów znajdują się pieśni kresowe, takie jak "Polesia czar", "Pieśń dudarza", "Wileńszczyzny drogi kraj".
W programie Tygodnia zaplanowano też wieczór poezji kresowej, przedstawienie "Ile wiemy o kresach", a także kiermasz Kaziukowy. Można będzie na nim kupić wielkanocne palmy, oryginalny chleb wileński, serca, obwarzanki smorgońskie, kindziuki, słoninkę - wyliczała Kurkuć.
Jak co roku w szczecińskiej katedrze odbędzie się w niedzielę msza święta w intencji Kresowian.
Kaziukowi towarzyszy otwarta w szczecińskiej Książnicy Pomorskiej wystawa poświęcona jednemu z najbardziej znanych Kresowian - Tadeuszowi Kościuszce.
Tydzień Kresowy potrwa do 7 marca.
Tradycja wileńskich jarmarków w dzień św. Kazimierza ma kilka stuleci. Już w XVII wieku do Wilna zjeżdżały tysiące ludzi na uroczystości religijne upamiętniające św. Kazimierza, patrona Litwy i Korony, zmarłego 4 marca 1484 r., wnuka Władysława Jagiełły.
Zgodnie z tradycją ustanowioną jeszcze przez Zygmunta Augusta oprócz uroczystości religijnych tego dnia odbywa się najsłynniejszy na Litwie Jarmark Kaziukowy - święto mistrzów ludowych i wszystkich miłośników kultury ludowej.
Od niedawna dzień św. Kazimierza świętuje się przez kilka dni. Z największym rozmachem Jarmark Kaziukowy odbywa się w Wilnie.
Środowiska kresowe w Polsce kontynuują tradycję. W wielu polskich miastach na początku marca odbywają się Kaziuki.
Z Wileńszczyzny po II wojnie światowej około 200 tys. Polaków ekspatriowano na tzw. ziemie odzyskane. (PAP)
epr/ pz/