55. Tydzień Kultury Beskidzkiej, jedna z większych w świecie imprez promujących kulturę ludową, dobiega końca. W piątek w Żywcu odbędą się ostatnie koncerty Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, a w Jabłonkowie na Zaolziu rozpocznie się Gorolski Święto.
Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne odbywają się po raz 29. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów.
W tym roku w konkursowe szranki stanęły zespoły z krajów europejskich, a także m.in. z Indii, Indonezji, Japonii i Meksyku. Polskę reprezentują trzy zespoły: „Sokołowianie” z Sokołowa Podlaskiego, „Świerczkowiacy” z Tarnowa i „Żywczanie” z Żywca. Laureatów publiczność pozna w sobotę wieczorem podczas koncertu finałowego w żywieckim amfiteatrze Pod Grojcem.
W piątek wieczorem w Jabłonkowie na Zaolziu rozpocznie się 71. Gorolski Święto. Towarzyszy ono Tygodniowi Kultury Beskidzkiej i jest najważniejszym w roku wydarzeniem organizowanym przez polską mniejszość narodową w Czechach. Jak podkreślają Zaolziacy, niegdyś była to przede wszystkim manifestacja polskości. Dziś to nadal bardzo ważny element, ale w święcie chętnie uczestniczą także Czesi.
Przez trzy dni w jabłonkowskim amfiteatrze w Lasku Miejskim występowały będą zespoły góralskie, także z Zaolzia – Bystrzycy, Nawsia i Jabłonkowa, oraz zagraniczni goście Tygodnia Kultury Beskidzkiej, m.in. z Indonezji, Meksyku, Rumunii, Serbii i Słowacji, Turcji.
Kulminacja Gorolskigo Święta nastąpi w niedzielę. W kościele Bożego Ciała odprawione zostanie nabożeństwo ekumeniczne, po którym ulicami Jabłonkowa do amfiteatru w Lasku Miejskim przejdzie barwny korowód. Zaprezentują się w nim członkowie wszystkich kół Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, największej organizacji naszych rodaków mieszkających w Czechach. Ze sceny w amfiteatrze gości powita jabłonkowski zespół „Gorol”.
Sobotnie i niedzielne występy zwieńczą zabawy taneczne zwane Gorolskim Karnawałem. Wokół amfiteatru Polacy na stoiskach zaprezentują wyroby rękodzielnicze oraz specjały góralskiej kuchni.
W sobotę w Ujsołach rozpoczną Wawrzyńcowe Hudy. W niebo wystrzelą płomienie z ogromnych ognisk zwanych hudami. Ich konstrukcje liczą wiele metrów wysokości. Według przekazów zwyczaj palenia strzelistych ognisk w noc poprzedzającą dzień św. Wawrzyńca wywodzi się z XVII w. Przypomina o epidemii cholery, która nawiedziła okolicę. Rozpalono wówczas ogromne ogniska i choroba ustała.
W weekend koncerty odbędą się także na pozostałych scenach Tygodnia – w Szczyrku, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu.
W tegorocznym Tygodniu Kultury Beskidzkiej uczestniczy ok. 90 zespołów z Polski i zagranicy.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/