Polska po 1989 roku

07.11.2019

Ukazał się album o miejscach upamiętniających rok 1918

Pomniki, tablice, dęby wolności i inne miejsca szczególnie przypominające odzyskanie niepodległości przez Polskę prezentuje album „Małopolski szlak pamięci o roku 1918”. Bogato ilustrowana książka wkrótce ma być dostępna online.

Publikacja w wersji tradycyjnej już się ukazała - 1 tysiąc egzemplarzy trafi do lokalnych środowisk (np. gmin, organizacji pozarządowych), które dbają o miejsca związane z historią. Przygotowywana jest bezpłatna wersja internetowa – dla wszystkich zainteresowanych.

Album powstał dzięki zaangażowaniu różnych organizacji i osób fizycznych, które nadesłały propozycje miejsc wartych zamieszczenia w albumie. Wpłynęło ok. 200 zgłoszeń, z których najbardziej zadbane znalazły się w publikacji. To „piękny zbiór przykładów z naszej małopolskiej, lokalnej historii i dowodów autentycznej radości Małopolan z odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Album „Małopolski szlak pamięci o roku 1918” Małopolski Urząd Wojewódzki przygotował wraz z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

„W albumie przedstawiamy działania finansowane lub współfinansowane przez oddział IPN w Krakowie: pomniki, tablice pamiątkowe, a także remonty obiektów już istniejących” – powiedział o części albumu przygotowanej przez IPN dyrektor krakowskiego oddziału Filip Musiał. Dodał też: „Dzisiejsze upamiętnienia są kontynuacją działań naszych przodków, którzy w II Rzeczpospolitej dążyli do uwiecznienia fenomenu 1918 roku”.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL