O unikatowe na skalę światową inkluzje gekona, chwytówki modliszkowatej i czterocentymetrowego pająka wzbogaci się Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Eksponaty będą pokazane w czerwcu 2021 r. w nowej siedzibie muzeum w Wielkim Młynie.
"Gekon to drugi znany świecie okaz. Do tej pory jedyny egzemplarz znajdował się w kolekcji Deutsches Bernsteinmuseum w Ribnitz-Damgarten, ale jest on wybrakowany. Ten, który trafi do nowego Muzeum Bursztynu, jest niemalże kompletny. Do naszych zbiorów trafi także okaz dorosłej chwytówki modliszkowatej, a także największy odnotowany na świecie okaz pająka" - powiedział, cytowany w komunikacie przekazanym w piątek mediom, Waldemar Ossowski dyrektor Muzeum Gdańska, którego jednym z oddziałów jest Muzeum Bursztynu.
21-milimetrowa inkluzja gekona w bursztynie bałtyckim o wymiarach bryłki 29x10 milimetrów jest prawie cała. Jaszczurka posiada cały tułów i wszystkie cztery nogi. Brakuje jej jedynie końca ogonka, a lewa połowa głowy jest otwarta.
Nieco większe są bryłki bursztynu zawierające chwytówkę modliszkowatą i pająka. Ta pierwsza, będąca owadem z rodziny Mantispidae, znajduje się w bursztynie o wymiarach 65x40 mm. Pająk z grupy Mygalomorphae jest zatopiony w nieco mniejszym kawałku, jego wymiary to 55x46 mm.
"Oba okazy są wyjątkowe. Kolekcja muzeum wzbogaci się o pierwszą dorosłą chwytówkę znalezioną w bursztynie bałtyckim. Gatunek obecnie nie występuje we współczesnej faunie Polski, a okaz zatopiony w bursztynie reprezentuje nieznany nauce dotąd gatunek z eoceńskiego lasu bursztynowego. Inkluzja dorosłego owada jest kompletna z dobrze widocznymi cechami morfologicznymi, pokryta w dużej części mleczną otoczką. Pająk to do tej pory największa tego typu inkluzja, jaka została dotychczas odnaleziona w bursztynie bałtyckim. Żadne muzeum na świecie nie posiada takiego pajęczaka" - podkreślił Ossowski.
Koszt zakupu trzech eksponatów wyniósł ponad 160 tys. zł, z czego najdroższy jest gekon wyceniony na nieco ponad 110 tys. zł. Transakcja w 80 proc. została dofinansowana przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w ramach programu "Rozbudowa kolekcji muzealnych".
Eksponaty zostaną zaprezentowane po raz pierwszy 28 czerwca 2021 r. podczas otwarcia nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Zabytkowy obiekt jest obecnie adaptowany na potrzeby muzealne.
W tej chwili Muzeum Bursztynu funkcjonuje w zabytkowym Zespole Przedbramia, obejmującym Katownię i Wieżę Więzienną. Ekspozycja prezentowana jest tutaj w przestrzeni liczącej w sumie około 300 m kw. Niewielkie gotyckie pomieszczenia i wąskie klatki schodowe praktycznie uniemożliwiają oglądanie wystaw osobom niepełnosprawnym, a dla osób starszych stanowią spore wyzwanie.
W Wielkim Młynie muzealnicy będą mieli do dyspozycji trzy kondygnacje, na których urządzone zostaną wystawa główna (w sumie około 1100 m kw.), sala wystaw czasowych i pomieszczenia biurowe. Dolna kondygnacja budynku zostanie przeznaczona na potrzeby usługowo-gastronomiczne - znajdą się tam restauracje i sklepy z wyrobami jubilerskimi.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ pat/