Kolegium Uniwersytetu Cambridge poinformowało w piątek, że jeszcze w październiku zwróci Nigerii jeden z tzw. brązów z Beninu, zrabowanych przez Wielką Brytanię w okresie kolonialnym – podaje agencja Associated Press.
Okukor to rzeźba z brązu przedstawiająca koguta. W 1897 roku została zabrana z Królestwa Benin, położonego w południowej części Nigerii, przez George'a Williama Neville'a – brytyjskiego biznesmena i członka Rady Legislacyjnej Kolonii Lagos. W 1905 roku kogut z brązu został przyjęty przez Jesus College, jedno z kolegiów Uniwersytetu Cambridge, gdzie odbywał studia syn Neville’a. Posąg był wystawiany w jadalni uczelni do 2016 roku, gdy studenci zaprotestowali, mówiąc, że „reprezentuje narrację kolonialną”.
Uczelnia powołała zespół ekspercki, który stwierdził, że „rzeźba jest własnością obecnego króla Beninu”.
27 października nastąpi przekazanie tego dzieła afrykańskiej sztuki w ręce przedstawicieli Narodowej Komisji ds. Muzeów i Zabytków Nigerii.
Oba Beninu, czyli miejscowy król Ewuare II wyraził zadowolenie i pochwalił inicjatywę brytyjskiej uczelni. „Mamy szczerą nadzieję, że inni przyspieszą powrót naszych dzieł sztuki, które w wielu przypadkach mają dla nas znaczenie religijne” – powiedział.
Reprodukcje kogutów z brązu są nadal wykonywane w Nigerii za pomocą tradycyjnych technik.
Niemcy zobowiązały się zwrócić w przyszłym roku zrabowane brązy Królestwa Beninu. Największa kolekcja tych odlewanych bądź rytych w mosiądzu wytworów zachodnioafrykańskiej sztuki znajduje się w British Museum w Londynie. (PAP)
mnw/ mal/