Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy i Strażniczki Polski odbędą się w sobotę 9 maja. Liturgii o godz. 20. w prowadzonym przez ojców jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie będzie przewodniczył bp Michał Janocha. W tym roku nie będzie procesji z figurą.
"Poprzez te obchody wracamy do początków kultu Matki Bożej, jako tej, która chroniła nasze miasto i cały naród Polski przed różnego rodzaju zarazami. Nie tylko tej z 1652 roku, która pochłonęła tysiące ludzkich istnień, czy bolszewickiej z 1920 roku, która szła ze wschodu, ale także różnego rodzaju zniewoleń duchowych, w tym szerzącego się alkoholizmu, który niszczy rodziny, aborcji, czy ducha niewiary. Za wstawiennictwem Matki Bożej będziemy wypraszać potrzebne łaski dla wszystkich rodaków" - powiedział PAP kustosz sanktuarium o. Lesław Ptak SJ.
Zapowiedział, że tegoroczne obchody ze względu na epidemię będą skromne. "Zgodnie z zaleceniami władz, mówiącymi, że jedna osoba może przebywać na 15 metrach kwadratowych, w świątyni będzie mogło wziąć udział w nabożeństwach 40 osób. Nie odbędzie się także procesja z zabytkową figurą Matki Bożej Łaskawej z XVII wieku".
Tradycyjnie pochód wychodził z sanktuarium przechodząc wzdłuż wewnętrznych murów obronnych Starego Miast ulicami: Świętojańską w kierunku Placu Zamkowego, okrążał Kolumnę Zygmunta, potem ulicą Piwną, Piekarską, Rycerską, Wąski Dunaj, Szeroki Dunaj, Krzywe Koło, Rynek Starego Miasta, Jezuicką, Plac Zamkowy i Świętojańską wracał do Sanktuarium.
"Biorąc pod uwagę obecne zalecenia władz, trudno byłoby zorganizować procesję tak, aby wierni mogli w niej uczestniczyć, dlatego postanowiliśmy skoncentrować się na nabożeństwie, które rozpocznie się o godz. 19. Wpatrzeni w przykład Ojca Świętego Franciszka, który samotnie modlił się stając wobec krzyża, który w minionych latach był noszony w procesjach po Wiecznym Mieście, w sobotę 9 maja staniemy wobec wizerunku Matki Bożej Łaskawej zawierzając Jej losy Ojczyzny i prosząc o oddalenie obecnej epidemii. Będziemy także polecać Bogu tych, którzy zmarli, wypraszać łaski: nawrócenia, zdrowia dla chorych, siły dla tych, którzy się nimi opiekują" - zapowiedział kustosz sanktuarium.
Po liturgii zostanie odśpiewany hakatysta ku czci Najświętszej Maryi Panny. Przygotowaniem do uroczystości jest nowenna do Matki Bożej Łaskawej, która odbywa codziennie o godz. 19.
Uroczystość Matki Bożej Łaskawej upamiętnia wydarzenia z 1652 roku. Wobec szerzącej się wówczas zarazy magistrat Warszawy z inicjatywy rektora kolegium pijarów, ks. Orsellego zarządził szczególne modlitwy przebłagalne przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej, niosąc obraz wzdłuż wewnętrznych murów miasta. Po ustaniu epidemii podjął uchwałę, w której ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą Patronką Warszawy i Strażniczką Polski. Po sześciu latach król Jan Kazimierz obrał Maryję Królową Polski.
Mieszcząca się w świątyni ikona Najświętszej Maryi Panny Matki Bożej Łaskawej jest pierwszym w Polsce obrazem, na który nałożono korony. Odbyło się to 24 marca 1651 roku. Decyzją papieża Innocentego X święto "Mater Gratiarum Varsaviensis" ustanowiono wówczas na drugą niedzielę maja. Papieskie korony wizerunek Maryi uzyskał dopiero w roku 1973. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ dki/