W uroczystość Objawienia Pańskiego przypada Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. W tym roku przebiega on pod hasłem "Eucharystia objawieniem miłości”. We wszystkich kościołach odbywa się zbiórka pieniężna na Fundusz Misyjny, który wspiera misjonarzy z Polski, w tym Centrum Formacji Misyjnej.
Przez dziewięć miesięcy przygotowują się tam kapłani, osoby zakonne oraz ludzie świeccy pragnący posługiwać na misjach.
W rozmowie z PAP przewodniczący Komisji KEP ds. misji bp Jerzy Mazur zaznaczył, że "uroczystość Objawienia Pańskiego jest świętem wszystkich misjonarzy i misjonarek, którzy posługują nie tylko głosząc Dobrą Nowinę, ale także udzielając schronienia i pomocy medycznej chorym i cierpiącym, katechizując, ucząc zawodów, troszczą się o dzieci, ofiary wojen i nienawiści oraz handlu ludźmi".
Hierarcha przypomniał, że 6 stycznia we wszystkich kościołach w Polsce są zbierane ofiary na Fundusz Misyjny, który wspiera misjonarzy. "Zebrane pieniądze wspomogą m.in. Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie przygotowują się ochotnicy do posługi w krajach misyjnych. W tym roku jest tam 17 osób: w tym jedna siostra zakonna, brat zakonny, 5 świeckich, dwóch kapłanów zakonnych i 8 kapłanów diecezjalnych. Spośród nich 7 osób uda się do Afryki, 5 do Ameryki Łacińskiej i na Alaskę, a 4 do Azji" - poinformował bp Mazur.
Podkreślił, że Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom jest czasem, w którym z "całym Kościołem modlimy się za ludy i narody, które jeszcze nie słyszały o Chrystusie i nie poznały Ewangelii". "Przebiega on pod hasłem +Eucharystia objawieniem miłości+, które nawiązuje do trzyletniego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce" - podano w komunikacie przekazanym PAP przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji.
Bp Mazur zwrócił uwagę, że "w ciągu wieków wielcy święci nosili w sercu przeogromną miłość do Jezusa Eucharystycznego. Byli ludźmi głębokiej adoracji". Jako przykład hierarcha wskazał sługę Bożą dr Wandę Błeńską, która poświęciła swoje życie leczeniu trędowatych w Ugandzie. "Jak sama wyznała: +Gdybym nie przyjmowała codziennie Eucharystii, nie miałabym sił pracować+" - powiedziała. Dodała, że "eucharystia była szkołą poświęcenia i miłości braterskiej dla o. Mariana Żelazka, misjonarza werbisty, który poświęcił się służbie trędowatym w Indiach".
"Niech ich przykład zachęci nas do tego, abyśmy rozpalili w sobie cześć dla +Jezusa Eucharystycznego+ i z miłością przeżywali Jego sakramentalną obecność wśród nas" - zaapelował przewodniczący Komisji KEP ds. misji.
Duchowny odniósł się także do trwającej pandemii. "Wierzmy, że dzięki wysiłkowi ludzi i naszej wspólnej modlitwie, Boża łaska pomoże przeżyć nam ten trudny czas niepokojów i obaw" - zaznaczył.
Bp Mazur podziękował także za ofiarność Polaków w czasie trwania epidemii. "Dzięki waszej ofiarności utworzyliśmy Fundusz pomocy dla poszkodowanych w dobie koronawirusa. Misjonarzom i misjonarkom trwającym na placówkach misyjnych przekazaliśmy ponad 2,6 mln zł na pomoc żywnościową, lekarstwa i zakup środków czystości i maseczek dla najuboższej ludności" - przypomniał.
Uroczystość Objawienia Pańskiego jest także patronalnym świętem Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. "W czasie pandemii najmłodsi łączyli się w sposób szczególny w modlitwie polecając Bogu swoich rówieśników w krajach misyjnych" - zwrócił uwagę bp Mazur. Jak dodał - "niektóre z nich przebrane w stroje symbolizujące 5 kontynentów staną się nielicznymi kolędnikami misyjnymi, a zebrane ofiary przekażą w tym roku dzieciom masajskim".
"Niech Chrystus, który objawił się narodom pogańskim, dzięki posłudze misyjnej Kościoła dotrze do serc i umysłów tych wszystkich, którzy Go jeszcze nie znają i objawi im swoją miłość w Eucharystii" - wskazał przewodniczący Komisji KEP ds. misji.
Zgodnie z najnowszymi danymi przekazanymi PAP przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji obecnie w 99 krajach posługuje 1883 misjonarek i misjonarzy. Według danych z ubiegłego roku były to 1903 osoby.
W gronie tym jest 303 księży fideidonistów (diecezjalnych), 39 osób świeckich, 662 siostry zakonne oraz 879 zakonników. Polscy misjonarze są najliczniej reprezentowani w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach - jest ich tam 756. Drugi najczęściej wybierany przez misjonarzy kontynent to Afryka i Madagaskar, gdzie pracuje 726 osób. W Azji i Azji Mniejszej mamy 323 misjonarzy, w Oceanii - 62. W Ameryce Północnej na placówkach misyjnych przebywa zaś 16 osób z Polski.
Komisja Episkopatu Polski ds. Misji zwróciła uwagę, że w statystykach nie została uwzględniona liczba wolontariuszy i wolontariuszek, którzy wyjeżdżają na misje do konkretnych posług na krótki czas. "Zaangażowani w tę formę wsparcia posługi misyjnej są przedstawiciele zgromadzeń zakonnych (m.in. klawerianek, salezjanów, pallotynów, kombonianów, werbistów, orionistów), a także organizacje i misyjne wspólnoty świeckich" - zaznaczono. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/