Religia

15.02.2019

Uroczystość Spotkania Pańskiego - święto prawosławnej młodzieży

W piątek przypada cerkiewna uroczystość Spotkania Pańskiego. Od 1992 roku obchodzone jest też wtedy święto młodzieży prawosławnej, proklamowane przez liderów Syndesmosu - największej na świecie federacji prawosławnych bractw i szkół teologicznych.

Święto Spotkania Pańskiego było znane w Kościele wschodnim już w IV wieku; w kalendarzu liturgicznym Cerkwi przypada 15 lutego. Upamiętnia przyniesienie Jezusa po raz pierwszy do świątyni jerozolimskiej 40 dni po narodzinach. Proklamowanie święta młodzieży właśnie w tym dniu oznacza jej symboliczne wejście do wspólnoty prawosławnej. Dlatego nabożeństwa odprawiane są wówczas w intencji młodych prawosławnych.

Największe w Polsce skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W białostockiej katedrze św. Mikołaja liturgii przewodniczył abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Wzięły w niej udział tłumy wiernych.

Ogólnopolskie obchody tegorocznego święta młodzieży prawosławnej odbywają się od czwartku do soboty w Gdańsku; przyjechali na nie młodzi prawosławni, głównie działacze Bractwa Młodzieży Prawosławnej, z całego kraju. Oficjalne obchody rozpoczęły się od liturgii w gdańskiej katedrze prawosławnej, przewodniczył jej abp bielski Grzegorz, opiekun bractwa z ramienia soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

W ramach programu kulturalnego pobytu młodych prawosławnych w Gdańsku zaplanowano też m.in. wizyty w Europejskim Centrum Solidarności i Muzeum II Wojny Światowej.

Syndesmos, który w 1992 roku proklamował święto prawosławnej młodzieży, został utworzony w 1953 roku. Jest największą organizacją prawosławną i jedną z największych na świecie chrześcijańskich organizacji młodzieżowych. Skupia prawosławne organizacje młodzieżowe i szkoły teologiczne, działając na rzecz integracji młodzieży z różnych krajów, m.in. organizując spotkania, szkolenia, konferencje i obozy.

Do Syndesmosu należy Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce. Założona w 1980 roku organizacja, działa obecnie w kilkudziesięciu cerkiewnych parafiach. Dokładnych danych co do liczby jego członków nie ma, ale szacuje się, że działa w niej 1-1,5 tys. młodych ludzi. (PAP)

Autor: Robert Fiłończuk

rof/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL