Religia

29.05.2018

Uroczystości w prawosławnym sanktuarium w Puszczy Białowieskiej

W położonym w Puszczy Białowieskiej prawosławnym sanktuarium w Krynoczce koło Hajnówki (Podlaskie) zakończyły się we wtorek dwudniowe obchody uroczystości Zesłania Ducha Świętego - najważniejszego święta w tym miejscu.

Wtorkowej liturgii przewodniczył biskup hajnowski Paweł; w uroczystości wzięło udział kilkaset osób. Wierni przyjeżdżali modlić się w sanktuarium także w poniedziałek wieczorem, gdy - zgodnie ze wschodnim zwyczajem - obchody się rozpoczęły.

Sanktuarium w uroczysku Krynoczka jest znane nie tylko w regionie z cudownego źródła. Podobnie jak w najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce koło Siemiatycz wierni obmywają się wodą ze źródła, potem wycierają się chusteczkami i zostawiają je na miejscu, wierząc, że zostawiają tam także swoje problemy i choroby.

Wiele osób zabiera wodę do domów, by podzielić się nią z tymi, którzy nie mogli przyjechać na uroczystość. Wierzą, że ta woda ma cudowne właściwości - pomaga w chorobach, a poświęcone nią domy i zabudowania omijają nieszczęścia.

Pierwsze wzmianki o cudownym źródle w Krynoczce pojawiły się jeszcze w średniowieczu. Według przekazów, zatrzymali się tam mnisi kijowscy i odkrywszy niezwykłe, uzdrawiające właściwości wody, wznieśli przy źródełku małą cerkiew i zaczęli szerzyć wśród mieszkańców puszczańskich osad wiarę prawosławną.

Kult cudownego źródła zaczął się jednak dopiero w połowie XIX wieku. W 1848 roku powstała tam drewniana cerkiew pod wezwaniem Braci Męczenników Machebejskich. W okresie międzywojennym uroczystości w Krynoczce gromadziły rzesze wiernych i duchowieństwa.

Parafia prawosławna w Dubinach, do której należy to miejsce, przywołuje też legendy dotyczące źródełka. Jedna z nich mówi, że miejscowi pasterze zobaczyli wokół jednego z dębów wielką jasność. Na drzewie pojawiła się ikona, a obok wytrysnęło źródełko; wtedy zbudowano tam drewnianą kapliczkę.

W czasach PRL kult przygasł, zwłaszcza za sprawą ograniczeń administracyjnych dotyczących korzystania ze źródła - znalazło się ono bowiem na terenie ogrodzonej bazy wojskowej i żeby tam wejść, duchowni musieli za każdym razem prosić o pozwolenie.

Od lat 90. ubiegłego wieku zakazy przestały obowiązywać, a zainteresowanie wiernych Krynoczką, zwłaszcza mieszkańców województwa podlaskiego, wciąż rośnie.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL