W zabytkowych kamienicach przy ul. Długi Targ 1-10 w Gdańsku, najbardziej prestiżowym miejscu miasta w najbliższych trzech latach ma powstać hotel o wysokim standardzie. Nieruchomość za prawie 49 mln zł kupił polski inwestor, grupa Landsberg z pomorskiego.
Właściciel nieruchomości, Agencja Rozwoju Pomorza (ARP) poinformował w piątek podczas konferencji prasowej, że w ogłoszonym po raz czwarty przetargu na sprzedaż lub dzierżawę dziesięciu kamienic przy ul. Długi Targ 1-10 w Gdańsku udało się sprzedać nieruchomość za 48,8 mln zł. Kamienice znajdują się naprzeciwko fontanny Neptuna i Dworu Artusa. Za najlepszą uznano ofertę polskiego inwestora, spółkę Hotelsberg, wchodzącą w skład grupy Landsberg, firmy z powiatu starogardzkiego na Pomorzu. Przedstawiciele ARP i spółki podpisali umowę przedwstępną sprzedaży nieruchomości.
Przedstawiciel inwestora Krzysztof Król poinformował, że w kamienicach powstanie hotel. „Naszym celem będzie nie tylko odnowienie elewacji kamienic, ale również otwarcie ich wyjątkowych wnętrz (…) zależy nam na odbudowie budynku z najwyższą starannością i dbałością o każdy detal” – zapewnił. Dodał, że „we wnętrzach hotelu powstaną galerie sztuki, bursztynu, będą się tam odbywać wernisaże”. Powiedział, że inwestor planuje „stworzenie obiektu, który będzie zapraszał do swoich wnętrz mieszkańców, turystów, w którym będzie mieściła się restauracja, kawiarnie, puby”.
Poinformował, że w zakresie przyszłego zarządzania obiektem inwestor „chce podjąć rozmowy z wiodącymi sieciami hotelowymi, których doświadczenie będzie kluczowe w budowaniu wysokiej jakości oferty obiektu”.
Inwestor kupił kamienice wraz z przylegającym terenem położonym w obrębie ulic: Mieszczańskiej, Ławniczej i Ogarnej. W przyszłości, w drugim etapie inwestycji, planowana jest tam budowa nowego hotelu lub centrum konferencyjnego.
Obecnie trwają prace koncepcyjne, w najbliższych dniach mają się rozpocząć prace projektowe. Projektowanie inwestor powierzył Pracowni Architektonicznej z Gdańska, KD Kozikowski Design. Marcin Kozikowski zapewnił, że z kamienic „zostanie zachowane jak najwięcej”. Zbudowano je po II wojnie światowej. „W maksymalnym stopniu adoptujemy te budynki (…) projekt polega na tym, że będziemy adoptowali istniejący budynek do potrzeb hotelu” – podkreślił architekt. W obiekcie ma być ponad 60 pokoi. Powiedział, że „powstanie w tym miejscu prawdziwy, luksusowy hotel, jeden z ważniejszych w Gdańsku o bardzo wysokim standardzie (…) zbliżonym do pięciu gwiazdek a może nawet posiadający pięć gwiazdek”. Przyznał, że „nie wie jeszcze, kto będzie operatorem”. Zapewnił, że „to na pewno będzie znaczący, jeden z najbardziej znanych operatorów na świecie”.
Liczy, że w ciągu roku uda się uzyskać pozwolenie na budowę. Ocenił, że budowa może trwać od kilkunastu do ok. 12 miesięcy. „Jak wszystko pójdzie dobrze, to za niecałe trzy lata ten hotel będzie funkcjonował” – dodał.
Agencja Rozwoju Pomorza próbowała sprzedać nieruchomość od 2008 roku, transakcję udało się sfinalizować dopiero w czwartym przetargu. Prezes ARP Łukasz Żelewski przyznał, że „agencja postawiła bardzo wysokie wymagania”. Zaznaczył, że był poszukiwany wiarygodny inwestor, który nie tylko spełniłby oczekiwania finansowe, ale również zaproponował koncepcję zagospodarowania nieruchomości dostosowaną do tej prestiżowej części miasta.
„To jest miejsce +zerowe+ (…) jedyne takie miejsce w Gdańsku, naprzeciwko Neptuna, Dworu Artusa, nie ma ważniejszego miejsca w mieście” – argumentował. Jest przekonany, że otrzymana cena jest „ceną bardzo rzetelną, bardzo dobrą”. Przewiduje, że umowa ostateczna może być podpisana w ciągu roku. W tym czasie kamienice muszą opuścić pracownicy firm i urzędów wynajmujących w nich pomieszczenia.
Powierzchnia całkowita zespołu dziesięciu zabytkowych kamienic o numerach 1-10 przy ul. Długi Targ wynosi 3,3 tys. m kw. Powierzchnia całkowita działki inwestycyjnej wynosi ponad 4 tys. m kw. Kamienice 1-8 są budynkami pięciokondygnacyjnymi, posiadającymi dodatkowo poddasza nieużytkowe. Kamienice 9 i 10 są obiektami sześciokondygnacyjnymi.
Inwestor, Hotelsberg sp. z o.o. sp.k. wchodzi w skład grupy Landsberg, która specjalizuje się w produkcji wyrobów stalowych dla budownictwa. Firma Landsberg sp. z o.o. sp. k. jest liderem na polskim rynku w produkcji kształtowników do okien PCV, produkuje też stalowe pokrycia dachowe i elewacyjne. Łączna produkcja wynosi 3 tys. ton miesięcznie. Spółka powstała w 2000 r., jej kapitał jest w całości polski a działalność produkcyjna jest realizowana na Pomorzu. (PAP)
autor: Bożena Leszczyńska
bls/ amac/