W 2018 r. diecezja płocka będzie obchodziła 450. rocznicę śmierci św. Stanisława Kostki, patrona Polski, dzieci i młodzieży. W ramach tych uroczystości w Płocku odbędzie się Zebranie Plenarne Episkopatu Polski – zapowiedział bp płocki Piotr Libera.
W niedzielę, w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie, rodzinnej miejscowości świętego, należącej do diecezji płockiej, odbyły się obchody 50-lecia erygowania tamtejszej parafii, połączone z odpustem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Odprawionej z tej okazji uroczystej mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (KEP)
Podczas niedzielnych uroczystości w sanktuarium w Rostkowie biskup diecezji płockiej przypomniał o przypadającej w 2018 r. 450-rocznicy śmierci św. Stanisława Kostki. „Nasza diecezja przygotowuje się do obchodów tej rocznicy. Dzisiejsza uroczystość jest poniekąd inauguracją tych obchodów, w ramach których odbędzie się w Płocku, jesienią przyszłego roku, Zebranie Plenarne Episkopatu Polski” – zaznaczył bp Libera. Podziękował jednocześnie abp. Gądeckiemu za wpisanie tego wydarzenia do kalendarza prac KEP.
Abp Gądecki, wspominając w homilii św. Stanisława Kostkę, jego drogę życiową i duchową, przywołał m.in. cytat ze św. Jana Pawła II, który o świętym z Rostkowa mówił: „żyjąc krótko, przeżył czasów wiele”. Metropolita przypomniał także słowa papieża Polaka wygłoszone w Rzymie w 1988 r.: „Młodzi dzisiaj mają w Polsce trudną młodość. Czasami wydaje mi się, że nie potrafią sprostać wyzwaniom. Czasami szukają wyjścia poza ojczyzną. Dla wszystkich i tych, co odchodzą z ojczyzny, i tych, co pozostają, niech św. Stanisław Kostka będzie patronem, patronem trudnych dróg życia polskiego, życia chrześcijańskiego. Szukajmy u niego stale wspomożenia, dla całej młodzieży polskiej, dla całej młodej Polski”.
Z okazji jubileuszu 50-lecia parafii św. Stanisława Kostki w Rostkowie, kapelan prezydenta RP, ks. Zbigniew Kras, przekazał tamtejszemu sanktuarium ofiarowaną przez Andrzeja Dudę płaskorzeźbę z wizerunkiem Matki Boskiej Licheńskiej. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przekazał parafii medal pamiątkowy „Pro Masovia”, przyznawany za wybitne zasługi dla tego regionu.
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r., jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Do nowicjatu wstąpił w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany przez papieża Benedykta XIII.
Św. Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest również patronem Polski, a także archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji chełmińskiej i płockiej. Patronuje również kilku miastom, jak: Gniezno, Lublin, Poznań i Warszawa. Jego relikwie spoczywają w rzymskim kościele św. Andrzeja, a także w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. Sanktuarium to odwiedzają każdego roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.
Michał Budkiewicz(PAP)
mb/ akw/