Epoka nowożytna

20.03.2015 aktualizacja 18.07.2016

W Bazylice Franciszkanów w Krakowie odkryto malowidła ścienne

Witraże St. Wyspiańskiego otaczające ołtarz w prezbiterium bazyliki franciszkanów w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk Witraże St. Wyspiańskiego otaczające ołtarz w prezbiterium bazyliki franciszkanów w Krakowie. Fot. PAP/J. Bednarczyk

XVII i XVIII-wieczne malowidła ścienne odkryli konserwatorzy zabytków podczas rozpoczętej właśnie kompleksowej renowacji kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie.

Starsze z malowideł znajduje się po prawej stronie ołtarza i przedstawia fragment sceny ukrzyżowania Chrystusa. Historycy sztuki przypuszczają, że może pochodzić z XVII wieku. Z kolei w jednym z przęseł kaplicy po zdjęciu zniszczonych warstw tynków oczom konserwatorów ukazało się malowidło przedstawiające postać kobiety.

"Przed rozpoczęciem prac mieliśmy informację, że w tej kaplicy nie zachowały się malowidła. Będziemy teraz weryfikować tą wiedzę w dostępnych źródłach i u osób, które prowadziły tu wcześniej prace konserwatorskie" – mówiła dziennikarzom konserwator dzieł sztuki Małgorzata Mrzygłód-Tomasik.

Członkowie komisji konserwatorskiej SKOZK, którzy w piątek oglądali malowidła, mają ponownie spotkać się po Wielkanocy i zdecydować o dalszych pracach.

W ramach kompleksowej konserwacji odnowione zostanie wnętrze i wyposażenie kaplicy, w tym namalowane przez Józefa Mehoffera w l. 1933-46 obrazy drogi krzyżowej. Prace są finansowane dzięki dotacji SKOZK (202,5 tys. zł) i środkom z funduszy europejskich przyznanych przez województwo małopolskie.

Kaplica Męki Pańskiej od końca XVI wieku do 1905 r. należała do Arcybractwa Męki Pańskiej założonego w 1595 r. przez biskupa krakowskiego Marcina Szyszkowskiego. Kilkakrotnie była niszczona przez pożary. Znajduje się w niej grób-sarkofag z relikwiami bł. Anieli Salawy, a od 2003 r. eksponowana jest wierna kopia Całunu Turyńskiego. (PAP)

wos/ jbr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL