Religia

25.02.2019

W czwartek i w piątek uroczystości pogrzebowe bpa Orszulika

Na czwartek i piątek zaplanowano w Łowiczu uroczystości pogrzebowe zmarłego w ub. tygodniu biskupa seniora diecezji łowickiej Alojzego Orszulika. Trumna z jego ciałem spocznie w krypcie katedry łowickiej – poinformowała na swojej stronie internetowej diecezja łowicka.

W czwartek 28 lutego o godz. 18.00 nastąpi wprowadzenie trumny do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Łowiczu i msza święta. Po jej zakończeniu zaplanowano modlitwę indywidualną w intencji zmarłego, zakończoną Apelem Jasnogórskim.

Dzień później, tj. w piątek 1 marca o godz. 10.00, odbędzie się modlitwa brewiarzowa przy trumnie zmarłego biskupa. W samo południe rozpocznie się msza św. pogrzebowa. Po jej zakończeniu nastąpi złożenie ciała w krypcie katedry łowickiej.

Biskup senior diecezji łowickiej Alojzy Orszulik zmarł w czwartek 21 lutego w wieku 90 lat. Był pierwszym biskupem łowickim. Diecezją kierował przez 12 lat, od 1992 do 2004 r., kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie swoich rządów w diecezji powołał Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, utworzył Kolegium Katechetyczne w Łowiczu, reaktywował tamtejszą kapitułę archikolegiacką i powołał diecezjalny Caritas.

W okresie stanu wojennego ks. Alojzy Orszulik, reprezentując episkopat, utrzymywał kontakty z Lechem Wałęsą. Uczestniczył w najważniejszych rozmowach przygotowujących Okrągły Stół. Był obecny zarówno na jego inauguracji, jak i na posiedzeniu zamykającym obrady. Przede wszystkim jednak odegrał bardzo istotną rolę w poufnych negocjacjach między władzą a Solidarnością.

Biskup Orszulik był znany przede wszystkim jako negocjator, nie tylko podczas obrad Okrągłego Stołu, ale także podczas prac Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski, a później Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. W latach 1990-1993 był delegatem Stolicy Apostolskiej do negocjacji z rządem polskim konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską.

Jego dewizą posługi biskupiej były słowa: "Christo in aliis sevire" ("Służyć Chrystusowi poprzez posługę ludziom").

Otrzymał tytuł honorowego obywatela Łowicza i Łęczycy, był też honorowym członkiem Łowickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. 4 listopada 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Orderem Orła Białego.

Bazylika katedralna w Łowiczu jest miejscem spoczynku kilkunastu arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski. Nazywana jest "Wawelem Mazowsza". Obiekt został wpisany na listę pomników historii. (PAP)

Autor: Jacek Walczak

jaw/ joz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL