"Prawica Twoja wsławiła się mocą" - to tegoroczne hasło międzynarodowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpocznie się w czwartek.
W Polsce centralne nabożeństwo ekumeniczne odbędzie się w niedzielę 21 stycznia o godz. 18 w prawosławnej parafii Świętej Trójcy w Siedlcach.
Jak wyjaśnił przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizmu bp Krzysztof Nitkiewicz, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zaproszeniem Kościołów chrześcijańskich "do wspólnego stołu". "Nie jest to jeszcze stół eucharystyczny, ale już siedzimy przy wspólnym stole" - podkreślił.
Bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, zauważył, że tegoroczne obchody tygodnia ekumenicznego wpisują się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
"Mam nadzieję, że będziemy mogli świętować tę niepodległość wspólnie, razem. Dobrze by było, żeby centralne władze naszego państwa i Kościoła - przy naszej oczywiście pomocy, ale my jesteśmy tylko małą radą - przewidziały jakieś formy ekumenicznego świętowania. Bo myślę, że to 100-lecie dotyczy wszystkich, bez względu na wyznanie, bez względu na poglądy, powiedziałbym nawet, bez względu na obywatelstwo, bo ludzie, którzy nie mają polskiego obywatelstwa, ale żyją w naszej ojczyźnie, oni też będą świętowali" - wyjaśnił.
Hierarcha poinformował, że PRE planuje wspólne nabożeństwa ekumeniczne w Warszawie 10 listopada; zaprezentowane zostanie także wspólne przesłanie Kościołów zrzeszonych w PRE i Kościoła katolickiego dotyczące wspólnego świętowania.
Zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec nawiązał do obchodzonego w 2017 r. jubileuszu 500-lecia reformacji. Przypomniał, że w związku z ta rocznicą powstało kilka dokumentów dotyczących relacji między Kościołem katolickim a luterańskim, m.in. dokument "Od konfliktu do komunii".
"Podsumowuje on to, co wydarzyło się w ciągu 50 lat od Soboru Watykańskiego II, który zwrócił uwagę na to, że powinniśmy w ekumenizmie koncentrować się na tym, co nas łączy, a nie na tym, co nas dzieli" - wyjaśnił.
Dodał, że dokument zwraca również uwagę na obecny stan relacji między Kościołami. "Obecnie znajdujemy się w bardzo ciekawym momencie dziejów ekumenizmu. Z jednej strony - jeżeli patrzymy na dokumenty i relacje pomiędzy zwierzchnościami Kościołów - to są one na najwyższym poziomie i mówią o bardzo wielu rzeczach, które są wspólne, mówią o wspólnym działaniu. Z drugiej strony - kiedy jest jakaś akcja, pojawia się reakcja i możemy powiedzieć, że pojawiają się ruchy, które są bardzo antyekumeniczne, które sięgają do wieku XVI - do tych współcześnie powiedzielibyśmy +fake newsów+, do zmyślonych rzeczy - wracają i wyciągają je na światło dzienne jako prawdę historyczną. Jest to niezbyt dobre podejście do tematu" - powiedział bp Samiec.
Ks. Doroteusz Sawicki z prawosławnej Warszawskiej Katedry Metropolitalnej św. Marii Magdaleny wyjaśnił, że ekumenizm jest "drogą powrotu do Boga i drugiego człowieka". "W prawosławiu mamy przysłowie: +nie każdy tydzień ma siedem dni+. Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ma minimum 360 dni - bo tak to powinno wyglądać. Co nam szkodzi raz w miesiącu zrobić krok w stronę sąsiada na tej samej klatce? To już będzie ekumenizm. Co nam szkodzi raz w miesiącu odwiedzić świątynię innego wyznania na tej samej ulicy? To już jest ekumenizm. Ale bez Boga sobie nie poradzimy, nie będziemy w stanie przywrócić jedności. Dlatego każdy rok zaczynamy od modlitwy o jedność" - podkreślił.
Na zakończenie konferencji przedstawiciele trzech Kościołów wspólnie zapalili trzy świece, sprzedawane na cele charytatywne przed Bożym Narodzeniem przez Kościoły chrześcijańskie trzech wyznań. "Niech znak zapalenia tych świec będzie znakiem jedności, jaka panuje w Trójcy Świętej" - powiedział bp Nitkiewicz.
Tegoroczne hasło przewodnie Tygodnia - "Prawica Twoja wsławiła się mocą" - zaczerpnięto z Pieśni Mojżesza. Program liturgiczny obchodów przygotowali chrześcijanie z Karaibów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach www.ekumenia.pl oraz www.episkopat.pl.
Mający już ponadstuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, konferencjach czy koncertach. W niektórych miejscach inicjatyw jest tak dużo, że Tydzień Modlitw – wbrew nazwie – trwa kilka tygodni, a nawet miesiąc.
W Polsce organizatorami Tygodnia są: Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna. Do PRE należy obecnie siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Polskokatolicki, Starokatolicki Kościół Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Metodystyczny i Polski Kościół Chrześcijan Baptystów. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/