Kultura i sztuka po 1989 roku

11.10.2018

W Instytucie Grotowskiego powstała czytelnia im. Ludwika Flaszena

Ponad 6 tys. woluminów składa się na księgozbiór krytyka teatralnego i reżysera Ludwika Flaszena, który od piątku będzie dostępny w czytelni jego imienia powstałej w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Czytelnia im. Ludwika Flaszena powstała z przekształcenia sali kinowej, która znajduje się w siedzibie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego w Przejściu Żelaźniczym (tu znajdują się historyczne pomieszczenia Teatru Laboratorium). 

„Czytelnia nosi imię Ludwika Flaszena, bo jej sercem jest księgozbiór ofiarowany nam przez Ludwika Flaszena” - powiedziała PAP Monika Blige, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Grotowskiego.

Księgozbiorów liczy 6 tys. woluminów. „To wyjątkowy zbiór, bo znajdziemy w nim zarówno pierwsze druki +Akropolis+, +Ferdydurke+ czy +Narkotyków+ Witkacego, jak i tomiki poezji z dedykacjami” - powiedziała Blige. To książki z dedykacjami m.in. Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Mieczysława Jastruna, Juliana Przybosia, Tadeusza Różewicza, Tadeusza Nowaka, Jerzego Harasymowicza czy Urszuli Kozioł. 

Blige podkreśliła, że zbiór Flaszena zawiera publikacje nie tylko w języku polskim, ale i językach rosyjskim, francuskim, włoskim, niemieckim, angielskim, węgierskim, hebrajskim, słoweńskim, uzbeckim czy łacińskim.

Do unikatów należą książki dziewiętnastowieczne – najstarsza z nich to wydanie dzieł Maurycego Mochnackiego „Powstanie narodu polskiego w r. 1830 i 1831” z roku 1850.

Blige dodała, że oprócz tego w czytelni będzie znajdował się księgozbiór podręczny Instytutu Grotowskiego. „To książki zbierane przez wiele lat; część z nich dotyczy działalności Teatru Laboratorium, ale też Odin Teatret Eugenio Barby czy twórczości Petera Brooka” - powiedziała  wicedyrektor.

W czytelni znajduje się też kolekcja filmów dokumentalnych poświęconych Jerzemu Grotowskiemu.

Ludwik Flaszen to współzałożyciel Teatru Laboratorium; w latach osiemdziesiątych XX w. był dyrektorem tego teatru. Flaszen prowadził doświadczenia parateatralne oraz warsztaty aktorskie w wielu krajach świata. Zbiór gromadzony latami, przechowywany był dotychczas w mieszkaniu prywatnym we Wrocławiu. W 2015 r. Ludwik Flaszen – od 1984 roku mieszkający na stałe w Paryżu – podjął decyzję o przekazaniu swojego zbioru Instytutowi do celów edukacyjnych i badawczych.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski 

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL