Utwory Jana Sebastiana Bacha, Dietricha Buxtehudego oraz "Stabat Mater" młodej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zabrzmią w środę wieczorem w jasnogórskiej bazylice podczas koncertu z okazji 300-lecia koronacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.
Świętowanie 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu trwa już niemal rok i zakończy się 8 września. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się na Jasnej Górze w minioną sobotę.
W środę ojcowie paulini – gospodarze Jasnej Góry – zapraszają na kolejne wydarzenie poświęcone jubileuszowi – koncert muzyki poważnej, podczas którego zabrzmi m.in. "Stabat Mater" młodej, poznańskiej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (ur. 1989). Prawykonanie - jak wynika z kalendarium artystki - odbyło się w ostatnią sobotę.
Jak podkreśliła sama kompozytorka na swej stronie internetowej, "skomponowanie utworu stało się przyczynkiem do oryginalnego sposobu spojrzenia na aspekt łączenia tradycji i nowoczesności". "Sięgnęłam po partię sopranu oraz instrumentów dawnych: flet traverso, skrzypce barokowe, wiolonczela barokowa, klawesyn. Z jednej strony wykorzystane zostały instrumenty dawne, jednak ich brzmienie zostało urozmaicone poprzez stosowanie różnorodnych współczesnych technik kompozytorskich" - wyjaśniła.
Fabiańska-Jelińska dodała, że kompozycja składa się z pięciu części, inspirowanych różnorodnymi obrazami o wspólnym tytule "Pieta", pochodzącymi z XIX, XX i XXI wieku, które przedstawiają wizję cierpiącej Matki Bożej. Z kolei klamrą kompozycyjną utworu jest "indywidualna i zbiorowa modlitwa – szeptana oraz mówiona w różnych językach (łacina, polski, włoski, francuski, angielski)".
Utwór został skomponowany na zamówienie Fundacji Świat Możliwości, która zajmuje się m.in. wspieraniem artystów. Powstał on w ramach programu ministra kultury "Zamówienia Kompozytorskie 2017-2018".
Oprócz "Stabat Mater" zabrzmią także utwory Jana Sebastiana Bacha (Sonata Triowa G-dur, BWV 1038) oraz Dietricha Buxtehudego (Kantata "Singet dem Herrn na sopran, skrzypce i continuo", BuxWV 98).
Koncert wykona poznański zespół muzyki dawnej Ensemble Toccante.
Jak podano w komunikacie, jasnogórski koncert jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą.
Obchody 300-lecia koronacji rozpoczęły się 8 września 2016 r. Największa jubileuszowa inicjatywa, organizowana przez ojców paulinów to "Żywa korona Maryi". W jej ramach wierni nadsyłają swe zdjęcia z dołączonymi duchowymi darami dla Matki Bożej – konkretnymi postanowieniami. Samych papierowych zdjęć nadesłano już ponad 20 tys.
8 września uroczystościom zakończenia rocznych obchodów przewodniczyć będzie kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie.
Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)
akp/ agz/