Kultura i sztuka po 1989 roku

20.03.2019

W kwietniu zakończenie remontu muru zamkowego w Bielsku-Białej

Dobiega końca remont muru oporowego, chroniącego bielski zamek książąt Sułkowskich przed osunięciem. Dyrektor znajdującego się na zamku Muzeum Historycznego Iwona Purzycka poinformowała w środę, że prace potrwają maksymalnie do końca kwietnia. "Prace są już praktycznie na ukończeniu" – zapewniła Purzycka.

Remont muru rozpoczął się latem ub.r. Pierwotnie miał trwać do końca 2018 r. Okazało się jednak, że mur był w znacznie gorszym stanie niż sądzono.

"Okazało się, że ok. 50-metrową część należy przemurować, używając nowego materiału. To spowodowało, że zakres prac znacznie się zwiększył. (…) O ponad 400 tys. zł wzrośnie też koszt zadania. Ma to związek przede wszystkim z koniecznością zakupu większej ilości materiału. Pierwotnie koszt miał wynieść 1,95 mln zł" – mówił jeszcze jesienią ub.r. wicedyrektor Muzeum Wojciech Glądys.

Remont finansuje śląski Urząd Marszałkowski.

Mur o długości ok. 100 m przebiega m.in. wzdłuż wschodniej części zabytku i jednocześnie głównej ulicy miasta. Ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę, mróz i rośliny. Jej stan ostatnio był już tak zły, że w części został zabezpieczony siatką, żeby fragmenty nie spadały na przechodniów.

Mur został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrane został tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-1899. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron. Od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras. Od północy znajdowały piętrowe kamienice.

Renowacja muru to pierwsza część projektu rewitalizacji bezpośredniej okolicy Muzeum. Druga obejmuje gruntowny remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich, w tym placu przed zabytkiem. Ruszyć ma jeszcze w tym roku. Koszt to ponad 2 mln zł. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, który wyłoni wykonawcę. Prace powinny zostać zakończone w 2020 r.

Na dziedzińcu, który obecnie zajmuje parking, wykonane zostanie odwodnienie, dzięki czemu woda nie będzie niszczyła muru oporowego. Przebudowana zostanie też nawierzchnia. Podczas prac brukarskich powstaną wzory, które zarysują dawną zabudowę placu.

W 2017 r. bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli na dziedzińcu fundamenty nieistniejących już budowli: XV-w. murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL