Po długim weekendzie majowym rozpocznie się remont rynku w Tarnowie. Prace kosztujące niespełna 5,4 mln zł potrwają do połowy przyszłego roku. Przedsięwzięcie jest jednym z tarnowskich projektów rewitalizacyjnych dofinansowanych z pieniędzy unijnych.
Władze miasta podpisały umowę firmą Polskie Surowce Skalne, wykonawcą zadania.
"Rozpoczyna się duże przedsięwzięcie, które ma na celu rewitalizację centrum naszego miasta" – podkreślił prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Zaznaczył, że remont płyty rynku to poważne przedsięwzięcie zarówno z uwagi na zabytkowy charakter tej części miasta, jak i na konieczność takiego prowadzenia prac, aby nie wyłączać całego terenu z użytkowania – zwłaszcza latem.
Dlatego Zarząd Dróg i Komunikacji zdecydował o podzieleniu remontu na trzy etapy. W pierwszej kolejności będzie wymieniona nawierzchnia płyty rynku wokół ratusza. Obecna zostanie zastąpiona płytami granitowym o podobnym, szarym kolorze, ale materiał będzie grubszy. W bezpośrednim otoczeniu ratusza pozostaną zabytkowe kocie łby.
Następnie wyremontowane zostaną ciągi piesze i jezdnie biegnące wokół rynku. Prace prowadzone będą najpierw od strony północnej, a następnie wschodniej.
Ostatnim etapem, kończącym przebudowę rynku, będzie kontynuacja przebudowy ciągów pieszych i jezdni – wzdłuż zachodniej i południowej części placu. Zostaną one odtworzone w obecnych barwach – szara kostka i czerwone granitowe pasy zyskały już akceptację konserwatora zabytków. Renowacji zostaną poddane urządzenia małej architektury – obie fontanny i betonowe ławki.
Podczas prac – przypomniał prezydent – uda się być może odnaleźć pamiątkową kapsułę, która została zakopana 21 lat temu, w czasie ostatniego remontu rynku. Zostanie ona najpewniej uzupełniona o aktualne informacje i zakopana ponownie.
Modernizacja najbardziej reprezentacyjnego placu Tarnowa jest jednym z zadań rewitalizacyjnych, realizowanych w ramach projektu "Nowe przestrzenie zdarzeń w Tarnowie". Otrzymał on dofinansowanie z Unii Europejskiej. W efekcie nowe oblicze zyska cała tarnowska starówka – nie tylko rynek, ale także plac Kazimierza Wielkiego i ulica Katedralna. (PAP)
Autor: Rafał Grzyb
rgr/ joz/